Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

МВнР: Северна Македония да покаже с действия ангажираност за европейското си бъдеще

Снимка: Pixabay

В своя позиция външното ни министерство определя като “историческо” решението на Народното събрание да подкрепи отварянето на пътя за присъединяване на Република Северна Македония към Европейския съюз при конкретни параметри. “Изразяваме готовност да пристъпим към подписването на Протокола по член 12 от Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество с РСМ“, се казва в документа.

От министерството изтъкват, че е ред на отговорните фактори в нашата съседна страна да покажат не с думи, а с действия ангажираност за собственото си и на региона европейско бъдеще. В позицията пише още, че скоростта, с която Северна Македония ще се приближава към еврочленството, ще зависи от самата нея и няма да бъде забавяна, ако изпълнява поетите ангажименти относно европейските ценности и добросъседските отношения. 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Часът на Радио България - Брой 62

В брой 62 на предаването ви предлагаме: Интервю на Гергана Манчева с Елеонора Едрева - специализант по програмата "Фулбрайт", завърнала се от Америка у нас, за да изследва старите багрилни техники, а завръщането беше предшествано от срещи..

публикувано на 31.07.25 в 12:00
Пожарът бе на метри от село Плоски.

През нощта е спряно разрастването на пожарите в Пирин

Няма активни огнища на пожара в Пирин. През нощта екипи на пожарните служби и горски служители не са допуснали огънят да навлезе високо в планината и да засегне територии на Национален парк "Пирин".  Силният вятър разнася горските пожари в Пирин..

публикувано на 31.07.25 в 10:48

Пипи се усмихва от кориците на книги на български език в изложба на открито

Издателска къща "Пан" представя изложба "80 години Пипи Дългото Чорапче" с кориците на всички издания за червенокосата лудетина Пипилота Виктуалия Транспаранта Ментолка Ефраимова Дългото чорапче, излизали на български език. Събитието ще се състои в..

публикувано на 31.07.25 в 07:00