След многочасово заседание в последния ден на юни депутатите приеха окончателно актуализацията на държавния бюджет.
"В тази тежка политическа обстановка парламентът прояви необходимата доза отговорност. Бюджетът е трудно изпълним, но изпълним, заложиха се много антикризисни мерки и за домакинствата, и за пенсионерите, и за бизнеса с цената на електроенергията" - заяви финансовият министър Асен Василев след приемането актуализиранната финансова рамка на страната за настоящата година.
Народното събрание одобри помощ от 25 ст. (0,13 евро) за литър гориво, което физическо лице ще зарежда в лекия си автомобил от 1 юли, валидно за всяко зареждане до 50 литра. Компенсацията ще важи за бензин А-95, дизел без добавки, втечнен нефтен газ и природен газ.
Заложените приходи са 34,1 млрд. лв. (17,4 млрд. евро) - със 760 млн. лв. (388 млн. евро) повече от предложените от правителството, а разходите са 21,1 млрд. лв. (10,7 млрд. евро) при първоначално заложени 20,4 млрд. лв. (10,4 млрд евро). Увеличава се лимитът на новия държавен дълг от 7,3 млрд. лв. (3,7 млрд. евро)на 10,3 млрд. лв. (5,3 млрд. лв.) заради очакваните приходи от ДДС и инфлацията. Повишава се и размерът на държавните гаранции, насочени към дружествата “Булгаргаз” и “Булгартрансгаз”.
Беше прието хлябът и брашното да не се облагат с ДДС. Мярката ще се прилага до 1 юли 2023 г. за доставка на хляб и брашно с място за изпълнение на територията на страната и при внос на стоки на територията на страната.
Приети бяха и текстове, с които ще могат да се увеличат заплатите на служителите в Народното събрание на основата на икономии в неговия бюджет. Бяха гласувани също допълнителни средства за възнаграждения в различни ведомства, сред които МВР и сферата на образованието.
Финансовият министър уточни, че депутатите са допълнили с 760 млн. лева предварително заложените от правителството 2 млрд. лева за антикризисни и антиинфлационни мерки.
"Силно се надявам този бюджет да помогне на всички българи да посрещнем кризата и тези турбулентни времена малко по-спокойно. Това е бюджет, който от едната страна запазва социалната компонента, от друга дава възможност да се направят необходимите социални разходи, така че хората, които са в най-неравностойно положение да посрещнат всички кризи, които са ни връхлетели", посочи финансовият министър.
Съставил: Диана Цанкова
Снимки: БГНЕС
Вторият събор на боба с наденицата обещава незабравим празник на вкуса и фолклорните традиции в село Житница (Южна България). На красивите поляни на местната конна база на 7 септември се събират любители на автентичната кухня, за да оценят по..
От днес до 12 септември НАТО ще проведе в страната ни едно от най-мащабните и комплексни учения за управление при извънредни ситуации – BULGARIA 2025, съобщи МВР. Домакин ще бъде Центърът за професионално обучение към Главната дирекция “Пожарна..
Село Крепост, община Димитровград, става кулинарна столица на традициите на 7 септември 2025 г. , когато приютява една от най-ароматните ни кулинарни изяви – Празникът на крутмача. Това е автентично българско сирене, приготвяно по старинна..
По случай днешния Ден на Съединението на Княжество България с Източна Румелия политиците отправиха послания за единение. България празнува..
В "България днес" на 05 Септември слушайте: 02:12 - Иван Иванов и Александър Василев стигнаха полуфиналите на Откритото първенство на..
През нощта времето над страната ще остане предимно ясно с разкъсана висока облачност, но след полунощ над крайните източни райони ще започне да се..