Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Войната в Украйна

Г-7 бойкотира Русия на форума на Г-20 в Индонезия

Снимка: ЕПА/БГНЕС

На о-в Бали започна заседанието на външните министри от Г-20. Форумът обсъжда войната в Украйна и нейното отражение върху световната икономика. На срещата страните от Г-7 са решили да отстояват единна позиция срещу Русия. Според агенция Kyodo, традиционната фотосесия при откриването е била отменена заради отказа на държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен да застане заедно с руския външен министър Сергей Лавров.

В реч пред депутати руският президент Владимир Путин заяви, че Западът може да се опита да победи Русия "на бойното поле" и заяви, че намесата на Москва в Украйна бележи преминаването към "многополюсен свят". " Путин отново повтори, че "колективният Запад е готов да воюва срещу Русия до последния украинец".

От офиса на украинския президент Володимир Зеленски отговориха: "Няма никакъв план на „колективния Запад“. Конкретна Z-армия нахлу в суверенна Украйна, обстрелва градове и убива мирни цивилни. Всичко останало е примитивна пропаганда".

В среднощното си обръщение Зеленски обяви, че на 8 юли ще говори пред парламента на Словения. Той съобщи, че след донорската конференция в Лугано се очаква първата спешна помощ от 2 млрд. долара, които ще отидат за подготовката на държавния бюджет за зимата


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Планините са подходящи за туризъм

Условията за зимни спортове и преходи в планините са добри . Според информацията на сайта на Планинската спасителна служба на Българския Червен кръст, времето в планините е слънчево и тихо, на места по високите части подухва слаб вятър.  В..

публикувано на 01.02.25 в 10:56

Поморийското езеро приема безплатно посетители за Световния ден на влажните зони

Посетителският център "Поморийско езеро" приема днес, 1 февруари,  посетители без входни такси по повод предстоящия Световен ден на влажните зони, който се отбелязва на 2 февруари. Това съобщи Община Поморие. Центърът ще работи от 10:00 до 16:00..

публикувано на 01.02.25 в 07:15

Трифон Зарезан идва пак с настроение и много наздравици

"Ако го няма твойто вино лудо, животът няма да е чудо!" – строфата е от песен, посветена на един от най-старите и почитаните празници по нашите земи – Трифон Зарезан. П равослав ният празник в чест на Свети Трифон се отбелязва на 1..

публикувано на 01.02.25 в 06:10