Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Войната в Украйна

Не се изключва разширяването на войната в Украйна и с други държави

На изслушване в Подкомисията за сигурност и отбрана в Европарламента председателят на Военния комитет на ЕС ген. Роберт Бригер не изключи във войната в Украйна да бъдат замесени и други европейски страни. Запитан от българската евродепутатка Елена Йончева, каква е възможността в конфликта да се окажат замесени балтийските страни, Полша, България и Румъния, той каза, че колкото по-единен е ЕС за отбраната на Украйна, толкова по-големи са шансовете войната да има приемлив край за Киев и ЕС.

Руското военно-политическо ръководство обсъжда възможността за нанасяне на ядрен удар по Украйна, заяви Алексей Арестович съветник на украинския президент Володимир Зеленски. "Виждам някои руски документи... Там обсъждат ядрен удар и всички са наясно, че това е безумие и в никакъв случай не трябва да го допуснат", казва Арестович цитиран от UNIAN.

Съветникът на президента на САЩ по въпросите на националната сигурност Джейк Съливан заяви, че подкрепата на САЩ за Украйна ще продължи толкова дълго, колкото е нужно. На брифинг в Белия дом той подчерта, че "САЩ работят с Украйна по стратегия, която да ѝ помогне както по време на боевете за възвръщане на нейната територия, така и в преговорите с Русия".

Президентът Зеленски обяви, че е привикал в знак на протест украинския посланик в Канада заради решението на Отава да върне в Германия газови турбини, необходими за поддържането на газопровода "Северен поток“.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"Възраждане" искат правителството да прекрати сътрудничеството със СЗО

Партия “Възраждане” внася проекторешение за излизане от споразумението със Световната здравна организация (СЗО), съобщиха от парламентарната формация. Те изискват от правителството да прекрати Основното споразумение със СЗО за установяване на..

публикувано на 31.01.25 в 11:07

Студенти от Софийския университет на гости в Радио България

Студенти от Софийския университет "Св. Кл. Охридски" посетиха Радио България като част от  обучението си в специалност "Балканистика". Гостите бяха впечатлени от процеса на работа в студиата на БНР, както и от многопосочната и интересна дейност на..

публикувано на 30.01.25 в 17:50

Часът на Радио България по програма "Христо Ботев" - Брой 36

В брой 36 на предаването слушайте: За новия български филм „Не затваряй очи“, православните му измерения и усещанията на създателите му – интервю с продуцента Богдан Дарев и с младия Яни Малинов, един от героите в продукцията;..

публикувано на 30.01.25 в 12:00