България e първата държава, която призна независима и суверенна Босна и Херцеговина в началото на 1992 г.. Дипломатически отношения между двете страни са установени през януари 1996 г., а два месеца по-късно е открито посолство на Република България в Сараево. Посолство на Босна и Херцеговина в София се появява през май 2006 г. С днешна дата в двустранните отношения няма отворени въпроси, а България има желание да сподели уроците от присъединяването си към ЕС, с което да улесни евроинтеграционния път на балканската държава.
По думите на българския посланик в Сараево Валери Йотов, културната дипломация е "най-добрата база, на която могат да се развиват дипломатическите и политически отношения". Затова българското посолство активно си сътрудничи с институции като Държавния културен институт към МВнР по редица проекти, чиято цел е популяризирането на България пред света. В Деня на българската дипломация – 19 юли, в Сараево ще бъде представена експозицията "Дипломация и изкуство" по повод 140 години Българска дипломатическа служба.
"Чрез нея искаме да отбележим тази бележита годишнина по начин, по който да изтъкнем и покажем българско изкуство от богатия фонд на МВнР. Става въпрос за произведения от най-бележитите български автори, които украсяват стените на резиденциите и посолствата, използвани от нашите дипломати по света. Изложбата е важна и по още един повод, чрез нея отбелязваме 30-ата годишнина от признаването на независимостта на Босна и Херцеговина от страна на България. Правим го първи в света на 15 януари 1992 година" – припомни българският посланик, който оглави дипломатическата ни мисия в Сараево преди близо два месеца.
Един от първите му ангажименти като посланик беше откриването на училището в Петрово поле, ремонтирано със средства от българската Официална помощ за развитие – програмата на МВнР, чрез която България оказва финансова подкрепа на държавите от Западните Балкани. „Само през тази година досега в посолството сме получили над 150 проекта, за които се търси финансиране по тази програма“ – посочи посланик Валери Йотов.
"Бих могъл да кажа, че проектите, финансирани с безвъзмездната помощ на България за подкрепа на деца и групи в неравностойно положение, са много добре приети и създават авторитет и видимост за нашата страна. Посолството в Сараево активно работи и подпомага и трите държавотворни народа по проекти за реновиране на училища и детски градини, проекти в областта на дигитализацията с университета в Сараево."
Българската общност в Босна и Херцеговина е малобройна, съставена най-вече от работещи в международните институции или част от смесени бракове. Българският военен контингент в страната е най-големият в чужбина. Той се грижи за мира и стабилността не само в Босна и Херцеговина, но и в целия регион на Западните Балкани.
Наблюдава се благоприятна тенденция в двустранните икономически отношения между България и Босна и Херцеговина, въпреки негативите от пандемията и войната с Украйна.
"Статистиката в Босна и Херцеговина потвърждава, че през 2021 година стокообменът между двете страни нараства с 27%, имаме положително търговско салдо" – изтъкна българският посланик там. – Областите, в които сътрудничеството може да бъде подобрено са специализираната и автомобилна индустрия /производството на резервни части/, хранително-вкусовата промишленост, строителството и особено туризма."
Между 70 и 80% е ръстът на туристите в балканската държава, спрямо периода преди пандемията, сочи скорошна статистика в местните медии.
"Това говори за възраждане на интереса към Босна и Херцеговина. Взаимен проблем за България и Босна и Херцеговина е непознаването на туристическите дадености и възможности за почивка. Затова ще си позволя да приканя българските туроператори да се запознаят с някои от чудесните дестинации в Босна и Херцеговина и да контактуват със своите колеги тук с цел да обогатят предлаганите от тях дестинации, така че туристическият обмен между двете държави да стане много по-сериозен."
Снимка: Посолство на Република България в Сараево
Президентът Вучич предлага на опозицията допитване, дали да остане на власт Сърбите не вярват, че решението на политическата криза в страната може да е "консултативен референдум" за доверие към президента, както поиска държавният глава..
Външният министър на Северна Македония Тимчо Муцунски е провел телефонен разговор с новоизбрания външен министър на България Георг Георгиев, определяйки го като приятелски. "Поздравих го за избирането му и изразих решимост да укрепим..
България се представя на започващото днес международно изложение за хранително-вкусова промишленост, земеделие и градинарство "Зелена седмица 2025" в Берлин. Престижният форум представя новостите в сектора и продължава до 26 януари. Акцент на..
На границата между Антонов- и Атанасовден е петъчното издание на..
Заради огнищата на шап в Германия, които според тамошните ветеринарни власти вече са две, България ограничава вноса на животни и месо от района на..
В галерия "Мисията" към Държавния културен институт официално беше открита международната изложба "Vibration. The fluid movement of a human..