Започва най-голямото лекоатлетическо събитие в България – Wizz Air Sofia Marathon 2025. На 11 и 12 октомври улиците на София ще се превърнат в сцена на спорт и култура. За поредна година организаторите отчитат рекорден интерес от страна на записалите се за участие – за 42-то издание на Маратона има над 8000 регистрирани участници от 66 държави, които ще застанат на стартовата линия на 11 октомври в масовия старт на 5 км и на 12 октомври на дистанции 10 км, 21 км (полумаратон) и 42 км (маратон). Трасето от 42 км е запазено като маршрут от миналогодишното издание, като акцент е центърът на София, минавайки покрай ключови исторически и културни забележителности, като храм-паметника "Свети Александър Невски", Народния театър "Иван Вазов", двете сгради на Народното събрание и Софийския университет "Св. Климент Охридски". Началната и финална точка на софийския маратон е Площад "Княз Александър I Батенберг" пред Националната художествена галерия- Двореца. Всички успешно завършили ще получат медал, а за основните дисциплини е предвиден награден фонд от 500 лева за десето място до 6000 лева за победителите в класическата дистанция.

"На старта отново ще застанат елитни атлети от водещите световни школи в маратона. Сред тях ще бъде победителят от миналата година – кениецът Шедрак Кимайо. Очакваме да се включи и петата от световното първенство на 100 км. Целта е да подобряваме класата всяка година" – заяви на официалната пресконференция за събитието Милица Мирчева, спортен директор на Wizz Air Sofia Marathon.
"Отново имаме благотворителна кауза, като ще бъдат дарени 4000 лв. за подпомагането на спортисти със специални потребности. Сред тях е състезателката ни по ски алпийски дисциплини със Синдром на Даун Радена Ангелова – единствената българка, която представлява страната ни на световни форуми в този спорт ", подчерта организационният директор на маратона Анатоли Илиев. Специално изградени музикални сцени ще допринесат за по-веселата и приятна за публиката атмосфера по време на състезанието. Те ще са разположени по цялото трасе, а най-голямата ще бъде поставена на старта, където Ансамбъл "Чинари" ще зададат ритъма на маратона на 12 октомври от 8.45 часа българско време.

Маратонът на София има над 40-годишна история. Първото му издание се провежда през 1983 г. под името "Първи маратон за наградата на София – 83" с трасе до Нови Хан. През 1997 г. Христо Стефанов поставя национален рекорд в маратонската дистанция (2:11:26), който остава ненадминат и днес. В следващите десетилетия състезанието се утвърждава като едно от най-значимите в календара на леката атлетика у нас. През 2017 г. на старта застават над 2500 души, а през 2024 г. участниците вече надхвърлят 7000 от 63 държави. Сред ключовите промени е новата конфигурация от 2024 г., която преминава през западните части на София и включва осем музикални сцени в шест столични квартала.
Вижте още:
Съставил: Весела Кръстева
Снимки: Facebook /Wizz Air Sofia Marathon, sofiamarathon.bg, info.5kmrun.bgВ "България днес" на 24 ноември слушайте: 05:33 - Еврото тревожи българите, но привлича чужденците 17:03 - Актуално за сънародниците по света 22:10 - Банатските българи, палкенският език и книжовната норма – интервю с д-р Светлана Караджова за..
Във вторник минималните температури ще са от 0 до 5°, по-високи по Черноморието – между 8 и 11°, в София ще е около 2°. През деня над Югозападна и Източна България ще има разкъсана средна и висока облачност. Над останалата част от страната облачността..
Сътрудничеството между български и китайски учени беше обсъдено днес в София на форум от представители на Българската академия на науките, правителството, икономисти и общественици. Събитието беше организирано съвместно от БАН и Китайската медийна група...
Филмът Made in EU на режисьора Стефан Командарев спечели Голямата награда на публиката на 63-тия филмов фестивал в Хихон в Испания. Лентата триумфира в..
Сътрудничеството между български и китайски учени беше обсъдено днес в София на форум от представители на Българската академия на науките, правителството,..
В "България днес" на 24 ноември слушайте: 05:33 - Еврото тревожи българите, но привлича чужденците 17:03 - Актуално за сънародниците по света 22:10..