Броени мигове в халюциногенен свят, по много пъти, в еуфоричната среда на подрастващи като самия теб. Дишането на райски газ е мода, която с примамливите си, макар и мимолетни полети отвъд реалността, увлича все повече тийнейджъри. Ала, оказва се, играта им съвсем не е безобидна.
Омбудсманът Диана Ковачева призова за спешни мерки срещу свободната употреба на балони с диазотен оксид. Дрогирането с райски газ, каквото е другото му име, системно се практикува в клубове и вече има много пострадали деца, изтъкна тя, препоръчвайки законодателни промени за ограничаване на разпространението му.
Прекаляването с това евтино и достъпно забавление може да доведе не само до престой в болница, но и до трайни неврологични увреждания, предупреждава анестезиологът д-р Ясен Грозев. Какво всъщност се случва с човешкия организъм под въздействието на диазотен диоксид?
“В медицинската му употреба той подпомага провеждането на една обща анестезия – обяснява специалистът. – Но това са контролирани моменти, в които подаването на кислород е абсолютно задължително и няма вариант да дишаме само райски газ. Докато на един тийнейджърски купон се поема чист райски газ и настъпва хипоксия – състояние с ниско съдържание на кислород в организма ни, водещо до тежко страдание на всички тъкани, защото изведнъж онова, което ни дава живот, го няма, макар и за кратко. Възможно е при вдишването на твърде големи обеми тотално да бъде изместен кислородът от вдишваната смес, а ние по принцип вдишваме около 21% кислород.”
Когато настъпи тотална липса на кислород в организма, най-потърпевша се оказва нервната тъкан, тъй като има малка възможност за регенерация. “Няма орган и тъкан, които да не страдат – особено при екстремна употреба”, категоричен е д-р Ясен Грозев. Той разсейва заблудата, че вдишването на райски газ по малко и от време на време не крие сериозен риск. Например може да се стигне до дълготрайни увреждания в хемопоетичната система и като краен резултат пациентът да изгуби координацията, способността да стои прав, стабилната походка.
Оказва се, че балони с райски газ се продават свободно и легално, а доставката им е почти светкавична. В същото време контрол липсва - не се извършват проверки нито от полицията, нито от здравните инспекции.
Пловдив е един от градовете, осъмващи с разхвърляни флакони в паркове и други обществени места. Затова и специалисти към Общинския съвет по наркотични вещества са се заели със задачата да разясняват на родителите симптоматиката и вредите от употребата на наркотични и психоактивни вещества, включително на райски газ, а през учебната година да изнасят лекции на учениците.
“Диазотният оксид е много по-токсичен, ако се комбинира с алкохол, което често се случва по заведенията, или с други наркотични и психоактивни вещества, включително с любимите на много младежи енергийни напитки – обръща внимание психологът Даниела Димитрова, която работи по програмата на Пловдивската община. – Когато райският газ се диша директно от капсулата, вместо от балон, въздействието му е много по-силно. Освен това тези капсули често са евтин и нерегламентиран внос от Китай. Установено е, че те съдържат прахови частици и маслени остатъци, които липсват в закупените от реномирани източници за употреба в медицината или в хранително-вкусовата промишленост.”
Икономическият министър в оставка Корнелия Нинова съобщи, че Комисията за защита на потребителите започва денонощни проверки в дискотеки, заведения, барове, както и в социалните мрежи на онлайн продажбата на райски газ.
“Там, където установи, че това се случва, ще издава акт за временна забрана за продажба – заяви тя. – Който не спазва тази мярка, го грози глоба от 25 хил. лв. И тъй като нямаме нормативна рамка, помолих парламентарната група на “БСП за България” до часове да внесе две думи поправка в Закона за закрила на детето, които могат да спасят живота на много деца. Така към текста за забрана на продажбата на цигари и алкохол ще се добави и райският газ.”
Съставил: Диана Цанкова /по интервюта на БНР-“Хоризонт” и БНР- Пловдив/
Снимки: vita.bg, freepik, pexels, БНР Пловдив , БГНЕСИнститутът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии към Софийския университет “Св. Климент Охридски” предостави за безплатно ползване чат приложението BgGPT с изкуствен интелект от последно поколение, достъпно на адрес bggpt.ai...
За едно работно място се състезават средно по седем безработни в цялата страна при шестима незаети през 2023 г., показват данните на Агенцията по заетостта. Най-силна конкуренция има в областите Габрово, Разград, Силистра и Търговище, където за..
София ще посрещне коледните и новогодишните празници с блестяща украса във всички райони на града. Основен акцент в преобразяването на столицата ще бъдат красивите елхи, разположени на ключови места. Най-високата сред тях със своите 15 метра ще се..
На Терминал 2 на софийското летище днес бяха открити нови паркинги с над 1000 паркоместа, включително специални зони за хора с ограничена подвижност и..
В програмата на 27 ноември поставяме фокус Ньойския договор, от чието подписване се навършват точно 105 години. Ноември е месецът, в който е учредена и..
Борислав Сарафов отговаря на всички изисквания и има качества да бъде избран за главен прокурор. С тази позиция излязоха комисиите по атестирането и..