Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ситуацията около Запорожката АЕЦ продължава да буди безпокойство

АЕЦ "Запорожие"
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Рискът от пожар и изтичане на радиоактивни вещества заради стрелбата в района на намиращата се под контрола на руските сили Запорожка АЕЦ - най-голямата атомна електроцентрала в Европа, продължава да предизвиква сериозни притеснения. "Запорожката АЕЦ функционира при риск от нарушаване на радиационните норми и на нормите за пожарна безопасност", заяви украинският ядрен регулатор "Енергоатом", цитиран от БТА. "Енерготам" съобщи вчера, че един от реакторите на Запорожката АЕЦ е бил спрян, след като в района на централата бяха нанесени удари, за които Киев и Москва се обвиняват взаимно, предаде Франс прес. От Международната агенция за атомна енергия призоваха за спиране на бойните действия в района на централата. Началникът на Националния център за управление на отбраната на Русия генерал-полковник Михаил Мизинцев, цитиран от ТАСС, заяви, че в случай на авария радиоактивното замърсяване ще превиши последиците от Чернобил и Фукушима. 

За първи път от началото на войната в Украйна през февруари руският боен флот позволи на чуждестранен кораб да акостира на украинския бряг.
Товарният кораб Fulmar S, плаващ под флага на Барбадос, който влезе в украинското пристанище Черноморск съгласно Истанбулското споразумение от 22 юли, ще бъде натоварен със зърно и ще му бъде позволено да отплава, съобщи вчера украинският министър на инфраструктурата Олександър Кубраков. По думите му това събитие е знак за корабособствениците, че "зърненият коридор" е безопасна и изгодна бизнес-възможност да се върнат в украинските пристанища, предаде УНИАН. 4 кораба, натоварени с украинска царевица, вече отплаваха от украинските пристанища след подписването на Истанбулското споразумение, а още 4 предстои да отплават днес. Въпреки войната тази година фермерите в Украйна ще приберат около 52 млн тона зърно и 13-15 млн. тона маслодайни култури, прогнозира заместник минисътърът на аграрната политика на Украйна Тарас Висоцки, цитиран от Укринформ. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Слънчевият часовник, Варна

В четвъртък – затопляне, след това – заоблачаване и дъжд

В четвъртък , 17 април, ще бъде предимно слънчево. След обяд над планинските райони в западната половина от страната ще има временни увеличения на облачността, но само на изолирани места там ще превали краткотраен дъжд. Вятърът ще е от..

публикувано на 16.04.25 в 18:25

Насилието над животни ще се наказва по-строго

Министерският съвет прие и внася за обсъждане в парламента промени в Наказателния кодекс, с които се завишават санкциите за изтезания на животни и се добавят нови, по-тежки наказания, когато стореното е заснето с цел разпространение. Когато..

публикувано на 16.04.25 в 17:55

Започва затопляне

В сряда , 16 април, минималните температури ще бъдат от 5 до 10°, в София – около 7°. През деня ще е предимно слънчево. Преди обяд все още над източните райони ще има повече облаци, а в следобедните часове над планинските райони ще се развие..

публикувано на 15.04.25 в 18:59