С менче с вода, здравец и училищно звънче беше поставено началото на новата учебна година за възпитаниците в неделното училище „Аз Буки Веди“ в град Кьолн /Германия/. Тази година в школото ще се обучават общо 262 ученици на възраст между 3 г. и 16 години. Част от тях ще преминат през хибриден модел на обучение – онлайн и присъствено на ротационен принцип.
Тържеството по откриване на учебната година на 13 август се проведе за първи път след двугодишна пауза заради пандемията с Covid-19, съобщава вестник „Ази-буки“. Според Росица Байрактарски, ръководител на училището в Кьолн, броят на учениците им се увеличава със средно 30 на година и помещенията, които се ползват, вече не достигат. В момента се водят преговори с кметството на Кьолн, което е заявило готовност да предостави на неделното ни школо 10 стаи от една гимназия в града.
Учениците от „Аз Буки Веди“ имат възможност да се явяват на изпит по български език, организиран от немските училищни власти и инспектората на Кьолн. Успешно издържалите го получават официални свидетелства, а оценките от изпита им се нанасят като балообразуващи в немските им дипломи. Така, издържалите изпита, могат да се върнат в България и да продължат обучението си, без да полагат допълнителни изпити.
Новата учебна година ще започне поетапно и в двете български училища във Франкфурт на Майн, както и в неделното школо „Родна реч“ в град Бремен. А в българското школо в град Саарбрюнкен, с филиал и в Кайзерслаутерн, първият учебен ден беше тържествено открит още на 10 август. До средата на септември всички български неделни школа в Германия ще са започнали новата учебна година, което обикновено се случва седмица след официалния ѝ старт в съответната немска провинция, съобщава вестник „Ази-буки“.
Съставил: Венета Николова
Снимки: Facebook / Българско училище "Аз Буки Веди", Кьолн
Будител – човек, който със своите действия, идеи или творчество пробужда духа на народа, съхранява и разпространява националното самосъзнание, култура и образование. В Българската история това понятие се свързва най-често с периода на Възраждането..
Българското национално малцинство в Албания е едно от най-големите в страната, сочат данните от последното официално преброяване на населението там. Като българи са се декларирали 7057 лица, за сравнение – като гърци са се определили 23 хиляди,..
Едно съвсем младо българско училище зад граница стана част от пилотния етап на Националната програма " Неразказаните истории на българите " на Министерството на образованието и науката, стимулираща изследователските умения на българчетата от неделните..
Нуредин Нурединай произхожда от историко-географската област Го̀ра в Североизточна Албания, в която 90 % от жителите се самоопределят като българи..