Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Честваме 145 години от Шипченската епопея

Снимка: shipkamuseum.org

На днешния ден България отбелязва 145 години от Шипченската епопея. Кулминацията на тържествата е пред паметника на Свободата на връх Шипка. В горещите августовски дни на 1877 г. в героичните боеве при връх Шипка се определя изходът от Освободителната за България Руско-турска война от 1877-1878 г.

След 2-годишно прекъсване заради пандемията отново ще бъдат проведени исторически възстановки. На върха ще бъдат разиграни боевете от 1877 г. и ще оживеят моменти от всенародното тържество през 1934 г., когато е открит Паметникът на свободата, съобщава кореспондентката на БНР Велина Махлебашиева. На честванията, които се провеждат под патронажа на държавния глава Румен Радев, ще присъства вицепрезидентът Илияна Йотова.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България днес - 23 април 2025 г.

Предаване на Радио България за българите по света В "България днес" на 23 Април слушайте: 01:48 - Актуална информация от България и света 09:19 - Прогноза за времето у нас и по света..

публикувано на 23.04.25 в 19:00

В четвъртък – топло, с кратки следобедни валежи над Западна България

В четвъртък , 24 април, минималните температури ще бъдат от 7 до 12°, в София – около 9°. В първата половина от деня ще е слънчево. Около и след обяд ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места в западната половина от страната ще..

публикувано на 23.04.25 в 18:15

Заупокойна литургия за папа Франциск ще бъде отслужена в София на 28 април

Специална съболезнователна книга беше отворена днес в Апостолическата нунциатура в София по повод кончината на папа Франциск. "Той умееше да води диалог с хората от нашето време с простодушие и искреност, като винаги търсеше онова, което ни..

публикувано на 23.04.25 в 16:50