Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хиляди българи почетоха героизма на опълченците на Шипка

Снимка: Президентство

В кулминацията на тържествата по повод 145 години от Шипченската епопея, хиляди българи от цялата страна се стекоха към Паметника на свободата на връх Шипка. По традиция честванията на Шипка са под патронажа на президента на Република България Румен Радев.

В словото си по време на тържествена церемония, вицепрезидентът Илияна Йотова отбеляза: "Шипка нашепва на всеки, който иска да прекроява българската история, че е направил грешен избор. Не може да има разделение в паметта българска, тя е съединение. Свободата и паметта са нашето спасение и обединение.“ По думите на Йотова, връх Шипка се издига много по-величествено от всички останали, защото няма мерна единица за саможертвата и чутовния устрем към достойнство и към свобода, където българските опълченци са заслужили честта на своя народ и са поставили костите си. Вицепрезидентът изтъкна още, че на Шипка български опълченци, руси, молдовци, украинци, румънци заедно са повярвали в „спасението на един славянски народ, в неговото изцеление и неговото бъдеще, в това, че може да има собствена държава“ и така са предопределили хода на Руско-турската освободителна война. "Шипка е единение и такава е българската съдба. Убедена съм, че българите сме силни, когато сме един до друг, а не един срещу друг", подчерта вицепрезидентът и добави в заключение: „На Шипка всичко е спокойно, защото преди 145 години героите на национално-освободителното ни движение ни завещаха мир и свобода“,

За първи път дружество "Традиция“ направи възстановка на речта на цар Борис Трети при откриването на Паметника на свободата през 1834 г. В програмата на честванията беше и традиционното пресъздаване на битката при Орлово гнездо – ден първи, в която се включиха 260 членове на националното дружество.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Иван Думиника

Монография за църковния живот на бесарабските българи представят в София

Монографията  "Църковният живот на българите в Бесарабия (1812–1918)" представят днес в Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей към БАН в София. Нейният автор Иван Думиника е началник на Отдел  "Политики в областта на междуетническите..

публикувано на 28.10.25 в 07:25

Regional Defence Summit 2025 ще обсъди засилването на европейските отбранителни способности

В София днес ще се състои международна конференция на тема Regional Defence Summit 2025. В нея ще участват министри на отбраната, представители на Европейския съюз и НАТО, лидери от индустрията, инвеститори и иноватори със следващото поколение обещаващи..

публикувано на 28.10.25 в 07:10

Жълт код за силен вятър има в цялата страна без областите Кюстендил и Перник

Във вторник  минималните температури ще са от 3 до 8°, в София – 4°. През деня преди обяд облачността ще е значителна и на места от северозапад на югоизток ще превали дъжд. На повече места и по-големи количества ще са валежите в Югозападна България, а..

публикувано на 27.10.25 в 19:15