На 91-годишна възраст почина последният лидер и реформатор на СССР Михаил Горбачов.
През 1985 г., с идването си на власт. Горбачов започва вълна от политически и икономически реформи, насочени към модернизиране и демократизиране и отваряне на Съветския съюз и Източния блок към западните страни. За тази своя политика той получава Нобелова награда за мир през 1990 г.
В историята на ХХ век Горбачов се откроява като съветският ръководител, сложил край на епохата на социализма и Студената война между страните от социалистическия лагер и Запада. От една страна герой за Запада, от друга противоречива личност в родната му страна – оценките за Михаил Горбачов варират. За много руснаци именно неговата политика е довела до разпадането на Съветския съюз през 1991 г. Ето и неговата оценка от дистанцията на времето за извършените промени и отношенията между Изтока и Запада:
"Отварянето на соцлагера беше необходима промяна – отбелязва Горбачов в интервю за Българското национално радио в началото на миналото десетилетие. – Трябва да се развива сътрудничеството. Ако всеки иска да доминира, без да се интересува от другите, така няма да стане. Всички подобни проекти завършват зле. Все още сме много далеч от времето, когато няма да има разделителни линии.“
Още през 2019 Горбачов призова за унищожаване на ядрените оръжия, "за да спасим себе си и планетата".
За повечето българи, Михаил Горбачов ще остане човекът, който доведе до края на управлението на БКП. А препоръките му да се научим да ползваме правото да избираме все още звучат актуално, особено сега: "Все чакаме да дойде някой нов, който да бъде добрият и всичко ще се оправи – посочва Горбачов в интервюто си за БНР. – Нали знаете, надеждите за нов цар, за нов генерален секретар или някой друг са нещо отдавна отминало и забравено. Хората трябва да се променят и се променят."
"България днес" на 11 февруари е своеобразен културен афиш на събития, свързани с българската общност в чужбина. Ще започнем с покана за концерт в Брюксел по повод Деня на влюбените и Трифон Зарезан с участието на сопраното Анета Тодорова. Ще..
Всички международни летища в България да бъдат оборудвани с анти-дрон системи се договориха министърът на транспорта и съобщенията и вицепремиер Гроздан Караджов и представители на летищата в София, Варна, Бургас, Пловдив, Горна Оряховица,..
България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочи индексът за възприятие на корупцията за 2024 г., публикуван от неправителствената организация Transparency International. С 43 точки индекс България е на 76-о..
Екип от 12 български ученици от 11-и клас, ръководен от Елица Павлова, спечели първо място сред участници от цял свят в престижния конкурс за..
България се представя на Lisbon Food Affair (LFA) – най-големия хранителен панаир в Португалия, който отвори врати днес и ще продължи до 12 февруари..
България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочи индексът за възприятие на корупцията за 2024 г., публикуван от..