В България днес се срещат три вида лешояди – белоглав, египетски и сравнително рядко – черен. През миналата година, при редовния си мониторинг на птиците, експерти на Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) заявиха, че са преброени 107 двойки белоглав лешояд на територията на страната ни, което бележи ръст за последните годините. Природозащитници напомнят, че лешоядите са "санитарите на природата" и са от съществено значение за нормалното функциониране на екосистемите.
За да освети значимостта за тези ценни за дивата природа птици, които са сред най-бързо изчезващите видове на планетата, от 2008 година, всяка първата събота на месец септември, светът отбелязва Международния ден на лешояда. По традиция в България това ще бъде двудневен празник (на 3 и 4 септември) в Природозащитен център "Източни Родопи" край Маджарово.
Организатори са Фондация "По-диви Родопи", Българското дружество за защита на птиците и Общината на града. Предвидени са театрална работилница, творчески ателиета, презентации, пешеходна разходка за наблюдение на птици, изложба и много други занимания за малки и големи любители на природата. Гостите ще имат възможност да присъстват и на лекцията "Снимане на птици – съвети и трикове" на Сергей Панайотов, който фотографира птици в естествената им среда вече 25 години. През цялото време в центъра ще са на разположение и големи табла с белоглав и черен лешояд и всеки ще може да си направи снимка с тях. Тази година на фокус, освен лешоядите, ще бъдат и други атрактивни видове, като зубърът, който децата ще претворят в 3D модел, и еленът лопатар, който ще стане част от сцената на жива картина.
В Източните Родопи са изградени три фиксирани фото-укрития на площадки за подхранване на птиците. Използвайки ги, можем пряко подпомогнем оцеляването на редките хищни птици в района на Маджарово. Укритията са специално проектирани за фотография на белоглав лешояд, египетски лешояд и черен лешояд, а също скален и морски орел. Освен това можем да станем свидетели и на други редки и защитени видове, сред които чакал, белоопашат мишелов, обикновен мишелов, гарван, черна каня, лисица, а шансовете за снимане на вълк са сред най-големите в Европа, твърдят от Природозащитен център "Източни Родопи".
Снимки: БГНЕС
Вицепрезидентът Илияна Йотова се срещна с кмета на Лос Анджелис Карън Бас. Йотова беше на посещение в американския град по повод откриването в музея "Дж. Пол Гети" на изложбата "Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и..
Любителите на японската музика ще могат да се насладят на концерт на традиционни японски барабани тайко в изпълнение на групата Wadaiko-Sai - Япония. Концертът ще се проведе в столичната Зала "България" от 19 ч. като част от Дните на японската..
България ще представи красивата си природа, обектите под егидата на ЮНЕСКО, възможностите за културен туризъм и винени изкушения на туристическото изложение World Travel Market в Лондон, което се провежда от 5 до 7 ноември 2024 г. Всяка година..
Няма точна статистика какъв е броят на българите по света, но справка на Министерството на външните работи от м.г. сочи, че зад граница са около..
От Варна към Антарктида, днес – 7 ноември, потегля 33-тата българска полярна експедиция. За трета поредна година нашите полярници ще плават към Ледения..
Конезаводът "Кабиюк" в село Коньовец е най-старият в България, основан през 1864 година от русенския валия Мидхат паша с цел производство на коне за..