Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кръстова гора – там, където вярата в Бога прогонва унинието

Снимка: plovdivskamitropolia.bg

Кръстовден, който Църквата отбелязва на 13 и 14 септември като Всемирно Въздвижение на Светия Кръст Господен, е един от най-големите християнски празници, почитан с особена тържественост. В този знаменателен за християните ден, през 335 г. вярващите се прекланят пред намерения от царица Елена Кръст Господен в храма "Възкресение Христово" на Божи Гроб.

За Православния свят Кръстовден е един от четирите християнски празници в годината, в които се извършва поклонение на свети места. В България, всяка година, в нощта на 13 срещу 14 септември, хиляди вярващи от страната и чужбина се стичат за бдение на Кръстов връх, с надежда за изцеление и Божия подкрепа. Той се намира в местността Кръстова гора в Средните Родопи, където през 1956 г., върху останките на стара духовна обител, е изграден манастирският комплекс "Света Троица", а през 1995 г. е съградена църквата "Покров на Пресвета Богородица".

Хората вярват, че на мястото, където планината образува кръст, е съхранена частица от Кръста Господен, който царица Елена дала на сина си император Константин. Местността се слави с целебната си сила, за която свидетелстват десетки разкази на оздравели от тежки и нелечими заболявания. Още за големия празник и Кръстова гора можете да прочетете в публикацията на Радио България:

Съставил: Дарина Григорова
Снимки: plovdivskamitropolia.bg, pixabay
По публикацията работи: Анна Фуцкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

99-и рожден ден чества Верка Сидерова - гласът на Добруджа

Верка Сидерова, златният глас на Добруджа и България, навършва 99 години. Певицата, чието изпълнение на „Лале ли си, зюмбюл ли си“ остава ненадминато и до днес, е родена на 26 април 1926 година в Добрич. „Всеки ден нещо се изменя и знаеш накъде..

публикувано на 26.04.25 в 12:28
Валери Петров (1920-2014)

105 години от рождението на рицаря на българското слово – Валери Петров

Навършиха се 105 години от рождението на акад. Валери Петров – поет, писател, сценарист, драматург и преводач. Роден на 22 април 1920 г. в София с рождено име Валери Нисим Меворах, той завършва медицина в Софийския университет. Известно време..

публикувано на 22.04.25 в 08:20

Цветница – с дъх на пролет и очакване на великото Възкресение

С дъх на пролет и очакване на великото Възкресение Христово, Цветница е сред най-обичаните празници в България . От ранна утрин хората изпълват храмовете, за почетат празника и да споделят радостта си молитвено на празничното богослужение. Освен..

публикувано на 13.04.25 в 06:30