Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Швейцария предоставя на България 92,5 милиона швейцарски франка

Снимка: МС

Посланикът на Швейцария Раймунд Фурер и служебният вицепремиер по управление на европейските средства на България Атанас Пеканов подписаха двустранното рамково споразумение за новата Швейцарско-българска програма за сътрудничество. Страната ни ще получи по споразумението финансова помощ в размер от 92,5 млн. швейцарски франка. Средствата ще допълват изпълнението на националните политики в дуалното професионално образование, научните изследвания и иновации, сигурността и миграцията, околната среда, социалната политика и гражданското общество.

Изпълнението на тази втора Швейцарско-българска програма за сътрудничество ще започне, след като Рамковото споразумение бъде ратифицирано от българския парламент. Всички проекти трябва да бъдат изпълнени до края на 2029 г.

През 10-те години на първата програма - от 2009 до 2019 г., с бюджет от 76 милиона швейцарски франка бяха подкрепени повече от 120 инициативи и ключови реформи в България. В над 100 общини беше решен дългогодишен екологичен проблем – обезвреждането на опасни и излезли от употреба пестициди. Съвременното дуално професионално образование беше въведено пилотно като част от образователната система и популяризирано като най-ефективния инструмент за младежка заетост. В 15 общини и на национално ниво бяха възприети подходи за социално включване на уязвими групи и грижи за възрастните хора.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Заупокойна литургия за папа Франциск ще бъде отслужена в София на 28 април

Специална съболезнователна книга беше отворена днес в Апостолическата нунциатура в София по повод кончината на папа Франциск. "Той умееше да води диалог с хората от нашето време с простодушие и искреност, като винаги търсеше онова, което ни..

публикувано на 23.04.25 в 16:50

Трус от 6,2 в Турция е усетен в цяла България

Земетресение от 6,2 с епицентър в района на Истанбул, регистрирано днес в 12:49 часа местно време, е усетено в различна степен и на територията на цяла България, предаде БТА, позовавайки се на Националния сеизмологичен център към Национален..

публикувано на 23.04.25 в 16:30

Омбудсманът поиска разяснение за бъдещото изучаване на религия в училище

Институцията на омбудсмана изпрати писмо до министъра на образованието Красимир Вълчев с настояването за предоставяне на изчерпателна публична информация по повод намерението да се въведе предмета "Религия и добродетели" като задължителен. Това..

публикувано на 23.04.25 в 12:10