Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Граничният събор "Краище" свали за ден границата при Бобешино

Храмът "Свети Йоан Кръстител"
Снимка: Кирил Фалин

В граничното село Бобешино се проведе международният събор "Краище". Той се прави за 16 път след двегодишно прекъсване заради пандемията. На 22 септември символично пада границата между Сърбия и България и допринася за добросъседството между общините Кюстендил и Босилеград.

През 1920 г. съгласно Ньойския договор границата трябва да мине през храма "Свети Йоан Кръстител". Виждайки абсурдността на ситуацията, комисията по прокарване на границата отклонява браздата зад олтара на църквата.

"Тази граница е само виртуална. Тя не може да съществува между всички хора, които са се събрали днес тук", каза кметът на Кюстендил Петър Паунов.

"Две години копнея да дойда тук, защото това е най-хубавият събор", каза кметът на Босилеград Владимир Захариев. "Ние, българите и от едната, и от другата страна на границата, сме едно и сме неразделни, етносът и културата ни са еднакви", допълни Захариев цитиран от БТА.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Снимка: сдружение за антични реконструкции Mos Maiorum Ulpiae Serdicae

Античен фестивал в София пресъздава епохата на император Констанций II

Гостите и жителите на столицата могат да се потопят в периода на късната античност и управлението на император Констанций II – един от синовете на Константин Велики. Възстановката се организира на 21 и 22 септември от сдружение за антични..

публикувано на 21.09.24 в 06:15

Градска естетика и поминък, свързан с морето – животът в древния град Анхиало, днешно Поморие

Курортните селища по Българското Черноморие могат условно да се разпределят в две категории – съвременни, забележителни със своите шумни и многоцветни улици, а във втората категория попадат достолепните пристанищни градове, с многовековна история,..

публикувано на 02.09.24 в 09:45

В миналото траханата е била защитa срещу глада, а днес – срещу загубата на памет

На 3 август 2024 г. на площада в село Пелевун, община Ивайловград, се провежда първият по рода си Празник на траханата в България. Събитието, свързано с родовата памет, кодирана в традиционната българска храна като дар от природата, е по идея на..

публикувано на 02.08.24 в 09:20