Около 80% от родителите на деца до 6-годишна възраст без увреждания смятат, че децата с физически или интелектуални недъзи страдат заради негативни нагласи към тях. Също толкова и от родителите на деца с увреждания се съгласяват с това твърдение. Това са част от изводите от национално изследване на УНИЦЕФ България, осъществено от социологическа агенция „Глобал Метрикс“. То е направено сред родители на деца с увреждания до 6-годишна възраст, родители на деца без увреждания в същата възрастова група, здравни специалисти и специалисти в социални услуги.
Според изследването, 52% от родителите на деца без увреждания посочват, че изпитват съжаление към децата с увреждания, 34 на сто признават, че се чувстват несигурни, тъй като не знаят как да се държат с тях, а 35 на сто се чувстват неудобно и им е трудно да се отпуснат. Общо 93% от запитаните казват също, че опитват да се държат нормално и да не обръщат внимание на увреждането. Около една десета от родителите на деца без увреждания,с по-ниско образование, както и тези под 24 г. и над 45 г., определят децата с интелектуални увреждания като „дефектни“. За сметка на това около 80% от родителите на деца без увреждания са напълно или донякъде съгласни, че децата с физически или интелектуални увреждания имат нужда от специални образователни институции. Близо 59% от родителите на деца с увреждания заявяват, че околните обичайно се отнасят към тях с уважение. Приблизително по около 7% от родителите декларират за форми на дискриминационно отношение към тях и посочват, че много често „хората избягват контакт с тях“, „държат се така, сякаш се плашат от тях“ или демонстрират отношение „сякаш смятат, че те (родителите на деца с увреждания) не са умни“.
62% от родителите на деца без увреждания смятат, че семействата на деца с увреждания не са в тежест на обществото. Това мнение се споделя и от 56% от здравните специалисти и 67% от специалистите в социални услуги.
Данните от фокус групите с родители на деца с увреждания и затруднения в развитието сочат също, че те не се чувстват достатъчно включени в изработването на политики, които пряко засягат тях и децата им.
Резюме на изследването можете да откриете ТУК.
В "България днес" на 10 октомври слушайте: 01:40 – Актуално от България и сънародниците по света 13:14 – По съседски – обзор на всичко по-важно от Балканите през седмицата 23:52 – Отзвук от парламентарните избори в..
В събота , 11 октомври, през страната ще премине атмосферно смущение . Минималните температури ще са от 8 до 13°, в София – 10°. След нощните валежи над Северна България през деня северозападният вятър ще се усили и ще бъде умерен до силен. Преди..
Три нови електрически локомотива “Сименс Смартрон” влизат в експлоатация от днес, съобщи транспортният министър Гроздан Караджов. Два от тях ще обслужват влакове по направлението София-Бургас, а един – по линията София-Русе. Новите машини са..
Представяне на културното наследство на Азербайджан в София организира за поредна година общественото сдружение "Подкрепа за развитието на..
Гнездящата популация на белия щъркел – една от най-обичаните птици у нас, се е увеличила с 33 процента през последните години, показват данните от..
В петък , 10 октомври, минималните температури ще са от 5 до 11°, в София – 7°. През деня облачността над страната ще е променлива, на места по-често..