Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България, Румъния, Унгария и Словакия предлагат да транзитират повече азерски газ за Европа

Снимка: БГНЕС

България, Румъния, Унгария и Словакия предлагат да транзитират допълнителните количества азерски газ за Европа, договорени между Европейската комисия и президента на Азербайджан през юли тази година. Това ще даде възможност синьо гориво да стига по-бързо, евтино и сигурно до Централна, Западна и Южна Европа. 

Това стана ясно от думите на президента Румен Радев след срещата му в София с държавния глава на Азербайджан Илхам Алиев. Гостът заяви, че на срещата са били обсъдени и възможностите за допълнителни доставки на азерски газ за България и идеята големите български промишлени предприятия да получават природен газ директно от Азербайджан..

Алиев ще участва утре в церемонията по откриването на българо-гръцката газова връзка, която ще позволи страната ни да получава договорените 1 млрд. куб. м азерско синьо гориво.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Вицепремиерът Зафиров: Не се очертава мрачен сценарий след приемане на еврото

Не се очертава мрачен сценарий след приемане на еврото, а бизнесът е готов за влизане в Еврозоната. Това стана ясно на проведената среща от вицепремиера и лидер на БСП Атанас Зафиров с работодатели преди публикуването на 4 юни на конвергентния..

публикувано на 03.06.25 в 17:09

"Странджанският билков чай" стана защитен продукт в ЕС

Европейската комисия официално вписа "Странджанския билков чай" в Регистъра на географските означения на Европейския съюз. От 3 юни 2025 г. на уникалния български чай му е предоставен статут на Защитено наименование за произход, съобщават от..

публикувано на 03.06.25 в 14:58

Николай Кандиларов за чая като преживяване, което създава общност

Нестабилното и непредвидимо време тази пролет с множество резки температурни амплитуди принуди столичани, наред с необичайно плътното за сезона облекло, да предпочетат топлите напитки. Така попаднахме на чайната на Николай Кандиларов, сгушена в една..

публикувано на 03.06.25 в 10:40