Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Войната в Украйна

Обща декларация на членовете на ЕС осъжда анексирането на окупираните от Русия украински територии

Снимка: Архив

Външното ни министерство публикува изявление на членовете на Европейския съвет във връзка с анексираните от Русия Донецка, Луганска, Запорожка и Херсонска област в Украйна.

В него се отбелязва, че членовете на Съвета категорично отхвърлят и осъждат действията на руската страна, които подкопават международен ред и грубо нарушават основните права на Украйна на независимост, суверенитет и териториална цялост, залегнали в Устава на ООН и международното право.

В декларацията се подчертава, че ЕС не признава и никога няма да признае организираните от руската страна референдуми, като претекст за продължаващото нарушаване на независимостта, суверенитета и териториалната цялост на Украйна. В текста членовете на ЕС отправят призив към всички държави и международни организации да отхвърлят незаконното анексиране.

"Европейският съюз решително подкрепя Украйна и нейния народ – пише още в изявлението. – Ние сме непоколебими в подкрепата си за териториалната цялост и суверенитета на Украйна. Украйна упражнява законното си право да се защитава срещу руската агресия, за да си възвърне пълния контрол над своята територия, и има право да освободи окупираните територии в рамките на международно признатите си граници.“ 

Членовете на ЕС отбелязват още, че Европа ще затегне ограничителните си мерки към на Русия, които ще увеличат още повече натиска върху нея да прекрати агресивната си война.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Две трети от пълнолетните българи страдат от наднормено тегло

Кръгла маса относно необходимостта от национална програма за борба със затлъстяването ще се проведе днес в Народното събрание. В експертен доклад на тема "(не?)Победимите пандемии – Затлъстяването" се посочва, че страната ни е на 5-о място в..

публикувано на 30.09.25 в 07:00

София е домакин на международно изложение за технологии в металообработката

В софийския Интер Експо Център от 30 септември до 3 октомври се провежда международното изложение MachTech&InnoTech, в центъра на което са машините и технологиите в металообработката. Продукцията си представят 150 изложители и над 500..

публикувано на 30.09.25 в 06:00

България днес - 29 септември 2025 г.

В "България днес" на 29 септември слушайте: 00:28 - България във волейболна еуфория 08:25 - Актуално за българите по света 19:00 - Ценка Генова от Комодоро Ривадавия:"Не мога да живея в Аржентина без мисълта за България, трябва да се знае..

публикувано на 29.09.25 в 19:00