Изборният ден в Румъния протича нормално. Към 13 часа са гласували около 90 души,и се очаква до края на изборния ден гласоподавателите да бъдат ¼ повече от обичайните близо 200.
Две са нещата, които правят впечатление при разговори с избиратели. Сред тях има хора, които са пропътували големи разстояния, за да упражнят правото си на глас, което говори за силна мотивация и убеждение, че гласът им има значение. Става въпрос за хора, които идват от Констанца например, което отстои на повече от 200 км от Букурещ.
"Много бих искала да се върна един ден в България, в една хубава страна, където всичко е подредено, където има работеща съдебна система където пътищата са оправени и за това днес всички гласуваме за промяна.“
Също така прави впечатление, че много хора виждат в Румъния един модел за пример и искат чрез вота си да предизвикат реформи в България, които да доведат до по-изразена социална политика и законност. България да бъде повече правова държава, повече Европа – това е сякаш водещ мотив за българските избиратели в единствената секция в Румъния – тази в Букурещ.
"Основната ми мотивация да гласувам е, че искам да видя в нашата държава някаква промяна, искам да знам, че един ден моите деца ще могат да се върнат там и да имат един нормален живот, а не да се борят за оцеляване ден за ден. Генерално съществената разликата, която виждам между двете държави е именно това- в България оцеляваме ден за ден, докато румънците към този момент се борят за по-добър живот. Техните ежедневни нужди са по-достъпни отколкото нашите. Институциите тук са насочени в интерес на гражданите, което в дългосрочен план дава много добри резултати. Докато не се изкорени корупцията в България, какъвто и пример да вземем, от която и да е държава, няма да ни помогне.“
"Много искам България да бъде като Румъния – допълва сравнението друга българка. – Тук се справят много по-добре с корупцията. Има я разбира се, но се справят много по-добре отколкото у нас.“
Снимки: архив, личен архив
Адаптацията на романа "Под игото" за българчета, живеещи зад граница, ще бъде представена днес в "Дом Витгенщайн" във Виена от 18:00 ч. Организатор на събитието е Българо-австрийското училище "Св. св. Кирил и Методий" в австрийската столица /Kuhnplatz..
"Мястото във Франция, в което заедно чертаем на български бъдещето на нашите деца" – така преди година с пост в социална мрежа Янета Димитрова определи своето работно място – българското неделно училище "Иван Вазов" в Париж. То е едно 396-те родни..
Сдружението " Български хъб Айндховен " започва пилотната инициатива "Моята любима българска дума" в Нидерландия, предаде БТА. "По случай Международния ден на майчиния език 21 февруари започваме инициатива, която събира всички, които обичат и..
152 години след като България губи своя свиден син, радетел за свободна, независима и толерантна държава – Васил Левски, личността му продължава да..
Йордан Минков пристига в Брюксел заедно със семейството си през 2007 година, когато страната ни става пълноправен член на Европейския съюз. Съпругата му..
"Мястото във Франция, в което заедно чертаем на български бъдещето на нашите деца" – така преди година с пост в социална мрежа Янета Димитрова определи..