В днешния изборен ден сънародниците ни в Австрия гласуват в общо 15 секции, като 9 от тях са разположени във Виена. Останалите са разпределени на удобни места в цялата страна, като в почти всички федерални провинции на Австрия, с изключение на Виена, има по една избирателна секция.
На парламентарните избори през месец ноември 2021г. са гласували около 5 000 наши сънародници в Австрия. Сега заявилите желание да дадат вота си българи са значително по-малко, научаваме от Жулиен Желев – председател на секционна избирателна комисия във Виена и дългогодишен доброволец в местната общност. Според него, днешният изборен ден, както във Виена, така и във федералните провинции, върви много спокойно с очертаваща се засега по-слаба избирателна активност:
"Опашки няма, не са се образували към този момент. Избирателната активност в ранните часове беше по-ниска в сравнение с предишни избори, но от обедните часове вече се забелязва по-голям поток на избиратели. В изборните секции във Виена се гласува изцяло само с машини, както и в Залцбург, и в Инсбрук. В останалите градове гласуването е с хартиени бюлетини. След дългогодишни усилия успяхме още миналата година да отворим рекорден брой секции. Така че с помощта на посолството ни в Австрия и усилията на доброволците, сме достигнали добър брой секции на удобни за гласоподавателите места. И се надяваме, след приключване на изборния ден, протоколите на секциите извън страната да бъдат обработени в бързо темпо. В последните 3 избори, за съжаление, от ЦИК не успяха да решат този наболял от години проблем и комисиите бяха принудени да изкарат цялата нощ след един тежък работен ден. Дали в тази насока ще има промяна – предстои да разберем."
Какво е различното на тези парламентарни избори, спрямо предходните през ноември 2021 г. и как политическата ситуация влияе на избирателната активност на сънародниците ни в чужбина?
"Забелязва се липсата на такова голямо желание от общностите ни зад граница да гласуват от гледна точка на това, че ние вече имахме три парламентарни избора през миналата година. Дали е признак на умора или на липса на фаворит от дадена политическа партия или коалиция не е ясно. Но това, разбира се, дава отражение върху изборната активност и сега виждаме резултатите, съдейки по опашките пред урните, които липсват, поне към този момент“ – каза в заключение Жулиен Желев.
Снимка: Жулиен Желев
Проф. д-р Иво Цветанов записа името си в историята на Илинойския университет като първият носител на наградата за трансплантации "Енрико Бенедети". Новината съобщи генералният ни консул в Чикаго Светослав Станков. Наградата на проф. Цветанов е..
На централно място в Музея на индустрията в Чикаго е поставено коледно дърво с българска украса. За пета поредна година сънародници от Ветровития град изработиха пищната украса на българската елха с над 30 хиляди цветни лампички и стотици орнаменти...
33 български неделни училища и 8 български лектората в чуждестранни университети изготвиха материали, които разказват за неизвестни факти от живота и творчеството на знакови български личности и събития в България и чужбина. Всички те са част от..
Нуредин Нурединай произхожда от историко-географската област Го̀ра в Североизточна Албания, в която 90 % от жителите се самоопределят като българи..