Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Войната в Украйна

Пожар избухна на връзката между Русия и Крим

Пожар на Керченския мост
Снимка: Twitter

Тази сутрин пожар избухна на осигуряващия връзка между Крим и Русия Керченски мост. Пожарът възниква след взрив в товарен автомобил, след който е последвало възпламеняването на цистерни с гориво на движещ се по моста товарен влак, съобщава ТАСС. От видеа в социалните мрежи се вижда, че е разрушена и част от пътното платно. Причините за инцидента се изясняват. Мостът е построен след анексията на Крим и е открит с тържествена церемония от Владимир Путин през май 2018 г. Мостът се използва и за снабдяване на руската армия в южната част на Украйна, съобщава британската ВВС.
Тази нощ от взривове беше разтърсен и украинският Харков. Според Украйна руските сили са атакували града с ракети С-300. УНИАН съобщава за един ранен.
В интервю за ВВС президентът Володимир Зеленски заяви, че изявленията му за "превантивен удар" срещу Русия са били разбрани неправилно. Призивът му е бил за санкции, съобщава БНР „Хоризонт“. "Не сме терористи, не воюваме на чужда територия", е казал Зеленски, потвърждавайки намерението на Киев да воюва, докато изтласка руските войски от всички международно признати украински територии, анексирани от Русия. Той е подчертал, че вече са отвоювани 2500 квадратни километра.
Междувременно продължава да расте финансовата помощ за Украйна. Международният валутен фонд одобри спешен заем за страната от 1,3 млрд. долара за поддържане на икономиката ѝ във военни условия. Снощи пред репортери на неформалната среща на Европейския съвет в Прага френският президент Еманюел Макрон обяви плановете на Париж за създаването на специален фонд на стойност 100 милиона евро за покупки на оръжия за Украйна директно от производителите.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Значителна облачност с валежи на изток и над планинските масиви

В четвъртък минималните температури ще са от 4 до 9°, в София – 4°. През денонощието над страната ще има разкъсана, в повечето райони – значителна облачност. Слаб дъжд ще превалява на места в югоизточните и планинските части от страната. Сутринта..

публикувано на 15.10.25 в 18:30

Президентът Румен Радев награди трима офицери от ВВС

Трима офицери от Военновъздушните сили бяха наградени с почетния знак на президента, съобщава БТА. Държавният глава Румен Радев връчи отличието на генерал-майор от резерва Иван Парапунов, подполковник Стефан Стефанов и майор Димитър Григоров за..

публикувано на 15.10.25 в 15:56

Софийският зоопарк участва в програма за опазване на снежния леопард

Зоологическата градина в София има нов обитател – мъжки снежен леопард на 11 години, съобщи БНТ. Той идва от зоопарка Норденс Арк, разположен в област Бохус, Швеция, и се казва Араатан. Преди време от зоопарка в Хелзинки, Финландия, пристигна..

публикувано на 15.10.25 в 13:58