70% от хората с психични проблеми в България не получават никаква грижа. А за тези, които преминат лечение в една от 12-те държавни психиатрии, не е осигурено продължаващо лечение и грижа в общността, стана ясно по време на дискусия в София, посветена на депресията. По прогнози на Световната здравна организация, до 2030 година това психично разстройство ще се превърне в причина № 1 за загуба на трудоспособност.
"Определено може да се каже, че нараства броят на болните с тревожни разстройства, болни с депресия, както по време на пандемията и изолацията, така и като последица от самия Covid-19. Коронавирусът може да въздейства директно върху централната нервна система" – поясни проф. Вихра Миланова, началник на Клиниката по психиатрия в УМБАЛ "Александровска". За щастие, повечето от тези разстройства са временни. По думите ѝ, децата също са били "жертви" на онлайн обучението и вече се говори за Covid поколение, и сред подрастващите има пациенти, които са със постковид синдром по отношение на психичното здраве.
През 2021 г. извършените психиатрични прегледи са 25 000 повече от тези през 2019 г., сочат данните на Националния център по обществено здраве и анализи. Драстично са се увеличили и консултациите при невролог – с 230 000 повече. Увеличено е търсенето на успокоителни средства, като продажбата на антидепресанти е скочила със 7%. Със 150% повече са обажданията за помощ на горещите телефонни линии за пострадали от домашно насилие.
1/3 от всички случаи с тежка депресия са с терапевтично резистентна депресия, които не се повлияват от настоящите антидепресанти, посочват още специалистите. При тези болни се отчитат 50 % повече сърдечно-съдови заболявания, рискът от злокачествени заболявания е 29 %, завишен е суицидният риск, а 38-50% от тях са с влошено качество на живот.
И въпреки голямата заболеваемост, след лечение в стационар българският пациент не може да се насочи към продължаващо лечение и грижи в общността. Всички психиатрични услуги, извън 12-те държавни психиатрии, са изцяло частни, като само 1% от близо 500-те психиатри у нас имат частна практика, което затруднява тежко достъпа на пациентите.
Медицинската и социалната грижа в България са разделени и липсва работеща система, която да оценява обективно състоянието на хората с психични заболявания и техните нужди, потвърди по време на специализирания форум в столицата началникът на Клиниката по психиатрия в УМБАЛ "Александровска".
"Психиатричното здраве в годините у нас е пренебрегнато. Това е моето наблюдение през последните години и когато ме питат какво трябва да се промени, казвам, че няма едно решение, а проблемите са комплексни, но е крайно време да се помогне и на хората с психични проблеми, и на хората които се грижат за тях", изтъкна проф. Миланова пред БНР в интервю по повод Световния ден на психичното здраве.
Интервю: Гергана Хрисчева, БНР „Хоризонт“
Снимки: архив, freepik.com
С гордост и в очакване на големия ден – 25 януари! Така ще премине петъчната „България днес“ в навечерието на 90-ата годишнина на Българското национално радио. Подготвили сме ви разговори за миналото, за предизвикателствата на днешния ден пред медиите..
В събота , 25 януари, в сутрешните часове над Източна България облачността все още ще е значителна, но след обяд и там ще намалее. Минималните температури ще са между 0 и 5°, в София ще е около 0°. През деня ще бъде предимно слънчево, а..
Тази година се навършват петнадесет години от откриването на мощите на св. Йоан Кръстител при разкопки на созополски остров от екип на археолога проф. д.и.н Казимир Попконстантинов. Автентичността на откритието сред останките на средновековния манастир..
Историята – това е действителността в непрекъснатото ѝ развитие. От гръцки – ιστορία – това е "проучване, познание, придобито чрез изследване". Днес..
С гордост и в очакване на големия ден – 25 януари! Така ще премине петъчната „България днес“ в навечерието на 90-ата годишнина на Българското национално..
Българчетата от неделното училище "Родина" в испанския град Малага ще се включат в работилница по четене на български език. Събитието е на 25 януари, а в..