Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Войната в Украйна

Г-7 ще заседава извънредно за нови санкции срещу Русия

Киев, 10 октомври 2022 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Украйна не може да бъде сплашена с ракетни удари, заяви във вечерното си телевизионно обръщение президентът Володимир Зеленски по повод масираните въздушни атаки срещу цялата страна. При ударите загинаха 19 души, а над 105 бяха ранени. В нощта срещу вторник Русия отново е атакувала с ирански дронове камикадзе Запорожка област и топлоелектрпоцентрала във Виницка област.

От военна гледна точка Русия не е постигнала нищо с ракетните удари, коментира съветникът на украинският президент Алексей Арестович. Атаката струва около 300 млн. долара, но щетите ще бъдат възстантовени след известно време или вече са възстановени и всичко това се прави, за да се задоволи кръга от военнолюбци около Путин, а за света става ясно, че няма с кого да преговаряме в Москва. Атаката само ще усили военната помощ за Украйна, допълни Арестович.

В телефонен разговор със Зеленски президентът на САЩ Джо Байдън осъди руските ракетните удари и обеща да продължи да предоставя на Украйна необходимата за нейната защита подкрепа, включително модерни системи за противовъздушна отбрана.Той също така е подчертал постоянния ангажимент на САЩ заедно със съюзниците и партньорите да продължат да налагат санкции срещу Русия и да държат Русия отговорна за нейните „военни престъпления и зверства“.


Еврокомисията работи по предоставянето през следващата бюджетна година на Украйна на помощ от около 1,5 млрд евро месечно, съобщи изданието “Politico“, "Предоставянето на краткосрочни облекчения в рамките на макрофинансовата помощ за Украйна досега се извършваше ad hoc", е заявил финансовият комисар на ЕС Йоханес Хан.

Байдън заедно с останалите лидери на Г-7 ще проведат на 11 октомври видеоконферентна среща за обсъждане на "непоколебимия си ангажимент в подкрепа на Украйна", съобщи Белият дом. В срещата ще участва и украинският президент Зеленски. След форума е свикана и извънредна среща на групата „Рамщайн“ на страните оказващи военна помощ на Украйна.

Говорителката на руското външно министерство Мария Захарова обвини САЩ, че пречат на мирното решаване на конфликта в Украйна, защото искат стратегическото поражение на Русия, докато Москва била готова на преговори, но при изпълнението на нейните условия към Украйна, предаде REUTERS.САЩ и техните съюзници се доближиха до червената линия, продължавайки да “помпат“ Киев с оръжие, каза руският посланик във Вашингтон Анатолий Антонов, цитиран от ТАСС.

Снимки: ЕПА/БГНЕС

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Чевермета и гайди в сърцето на Родопите – Златоград с вкусен празник

Близо 100 чевермета ще се завъртят за празника в Златоград по време на традиционния, наситен с музика и носии фестивал, посветен на родопския специалитет. Хиляди гости и туристи се очакват в живописния планински град на 3 и 4 май, за да участват..

публикувано на 02.05.25 в 12:03

Плиска е център на честванията за 1160 години от покръстването на България

На 2 май председателят на Народното събрание Наталия Киселова ще присъства на отбелязването на 1160 години от покръстването на българския народ и 1170 години от създаването на българската азбука в Плиска. Това съобщиха от пресцентъра на парламента,..

публикувано на 01.05.25 в 17:11
президентът на Конфедерация на труда “Подкрепа“ Димитър Манолов

Една четвърт от работещите в страната нямат или не искат трудов договор

25% от работещите са без трудов договор, борбата със сивата икономика трябва да е основен приоритет на държавата. Това заяви по повод Деня на труда 1 май социалният министър Борислав Гуцанов във Варна. За министъра е странно, че част от самите..

публикувано на 01.05.25 в 15:29