Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проверяват 150 души за хакерската атака на сайтовете на държавни институции

Говорителят на Софийска градска прокуратура Десислава Петрова
Снимка: БГНЕС

Прокуратурата ще поиска екстрадиция на руския гражданин, за когото се предполага, че стои зад извършената в събота кибератака срещу сайтовете на 14 български държавни институции, съобщи пред БНР Десислава Петрова, говорител на Софийската градска прокуратура. Ако обаче руските власти не изпълнят искането, разследването срещу заподозрения ще бъде водено задочно. 

В момента обвинителите заедно с партньорските служби проверяват около 150 души за съпричастност към хакерската атака. Предстои да бъде отправена молба за правна помощ и към няколко държави заради международния елемент на разследването.  

Експерти на Националната следствена служба вече установиха като първи източник на атаката руския район Магнитогорск.

Според Десислава Петрова деянието е станало чрез стотици заразени компютри, които може да са били разположени в различни точки по света.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Валежите продължават и във вторник, по-значими – в Източна България

Във вторник , 18 февруари , минималните температури ще бъдат между минус 5 и 0°. В София ще е около минус 5°. В по-голямата част от страната ще се задържи студено, облачно, с валежи от сняг, в крайните югоизточни райони – от дъжд. Снежната..

публикувано на 17.02.25 в 17:40

Летището в София вече носи името на Апостола на свободата – Васил Левски

В навечерието на честванията в памет на Апостола на свободата Васил Левски, президентът Румен Радев официално наименува столичното летище "Васил Левски" – София,  съобщи прессекретариатът на държавния глава. По Конституция президентът има правомощията..

публикувано на 17.02.25 в 17:23

Софийското летище работи при зимни условия

Летище София работи нормално при зимни условия, съобщи БТА. Пистата за излитане и кацане, рульожките за маневриране и перонът са почистени. Самолетите се третират против обледеняване. Желателно е пътниците е да идват на съответния терминал на..

публикувано на 17.02.25 в 15:18