Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Народното събрание вече има председател

Вежди Рашидов: "Обещавам да работя с всички вас, намалете перченето, не ви помага"

Вежди Рашидов
Снимка: БГНЕС

Три дни бяха необходими на депутатите в новото Народно събрание, докато съберат необходимия брой гласове за избор на парламентарен председател. При поредния вот най-възрастният депутат Вежди Рашидов, който от позицията на почетен председател се опитваше да вразуми колегите си, за да не блокират работата на държавата, оглави най-важната според Конституцията институция. 

Кандидатурата му получи подкрепата на четири от седемте политически сили в НС – ГЕРБ-СДС, БСП, ДПС и “Български възход”. 139 депутати гласуваха “за”, 73 – “против”, а 27 се въздържаха. 


"Обещавам, че ще се опитам да работя с всички вас, обещавам да съм консенсусен, да се вслушвам в думите ви, намалете перченето, пречи ви, не ви помага. Влагайте повече разум. Хората чакат вашите решения", заяви Вежди Рашидов от парламентарната трибуна.

Кой е Вежди Рашидов 

Избраният за депутат от коалицията ГЕРБ-СДС Вежди Рашидов е роден през 1951 г. в Димитровград. Завършил е Художествената академия със специалност "Скулптура", където по-късно става преподавател. Политическата му кариера включва поста на министър на културата в два от кабинетите на Бойко Борисов, както и народен представител в шест парламента. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Температурите остават без промяна - сутринта минусови, през деня над нулата

В четвъртък , минималните температури ще бъдат между минус 6° и минус 1°, в София - около минус 4°. Преди обяд над източните райони от страната ще продължи започналото от запад по-съществено разкъсване и намаление на облачността. Вятърът ще се ориентира..

публикувано на 05.02.25 в 18:20

В Антарктида ще се търсят попълнения за ледения аквариум в Пловдив

Двама уредници в Природонаучния музей в Пловдив отпътуваха в посока Южния полюс като част от 33-та българска антарктическа експедиция. Целта на пътуването на Кристиян Владов и Стефан Кюркчиев е обогатяване на колекциите на музея, а така също бъдещи..

публикувано на 05.02.25 в 15:50

Историята на Деана Хааг и нейната уютна книжарница във Варна

Деана Хааг е родена в Кливланд, щата Охайо. Израства с мечти за приключения и нови хоризонти. Завършва специалност "Изящни изкуства" в колежа Уитънбърг в Охайо, но животът ѝ поема в неочаквана посока. В младостта си американката се отличава с..

публикувано на 05.02.25 в 11:05