Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Посланик Румяна Бъчварова пред Радио България:

Потенциалът на отношенията между България и Израел е безграничен

Снимка: Красимир Мартинов

Високите технологии, земеделието, туризмът – зимен, културен и СПА, са областите, в които отношенията между България и Израел имат традиции, но и сериозен потенциал за развитие – коментира в интервю за Радио България Румяна Бъчварова, посланик на страната ни в Тел Авив. "Благодарност"  е обобщаващата дума, с която се описва отношението на хората на Израел към България, допълва тя.

Темата за спасението на българските евреи и медиите е основен акцент в третия ден от ХVII Световна среща на българските медии, която се провежда в Йерусалим и Тел Авив.

Преди началото на дискусиите, делегацията от България се поклони пред Паметника на спасението в Тел Авив, а ден по-рано беше отдадена почит и на мемориала в Световния център за възпоменание на Холокоста Яд Вашем в Йерусалим. 


„Хората в Израел са ежедневно благодарни на България“, посочи посланик Бъчварова:

„Те не само го изразяват с думи, а го показват по изключително положителното си отношение към който и да било представител от България. Случайни хора, дори такива, които нямат пряка връзка с България, когато разберат, че сме българи ни благодарят за това, че сме спасили своите евреи. И това е такъв стандарт на отношенията, който ми се струва, че трябва да научим и ние. Трябва да видим хората тук колко ни ценят, и ние самите трябва да имаме такова отношение към себе си. Това е важно, за да можем да имаме силата и смелостта да продължим с добрите дела.“

Личните контакти и доверието между хората и бизнеса, а и подкрепата, която двете страни си оказват на международно ниво, свидетелстват за традиционно много добрите двустранни връзки.„Просто Covid-19 спря за две години това, което можеше да се случи“, посочи посланик Бъчварова, акцентирайки на усилията за поддържане на контактите, обмена на здравна информация, свързана с пандемията и съдействието на държавно ниво на летищните власти от двете страни, за да не бъдат преустановени полетите между Българя и Израел.

Що се отнася до потенциала за бъдещо развитие, Румяна Бъчварова изведе на преден план високите технологии:

“Най-големият потенциал е в това да направим така, че иновационният и високотехнологичен бизнес на Израел да си партнира с не толкова добре развития към момента, сравнено с Израел, български бизнес. Понеже тук има много изложения, форуми за контакти, ние съдействаме да идват представители от България, за да установяват контакт. Има много възможности и смисъл отношенията да се развиват в тази посока – това е бъдещето на индустрията и на останалите сектори, включително и на отношенията на ниво хора, бизнес, правителства.“

Другата сфера е търговията, но вносът на продукти от България се затруднява заради изискването за кашерни храни. „В България има хора, които сертифицират, но все още не е достатъчно“, посочи Бъчварова. По думите ѝ, в момента Израел произвежда повече земеделска продукция отколкото България, и много активно присъства на европейските пазари, включително с разсади, билки и пр..

Другата сфера с потенциал е туризмът.

„Може да се разшири още, повече наши сънародници да идват тук, въпреки че е скъпо все още за българите. Но израелците проявяват интерес към България и нови преживявания като ски и балнео туризъм, изключително се интересуват от културен туризъм. Те са любопитни хора, в добрия смисъл, и искат да научават повече - нещо, което България може да им предложи.“

Интервю и снимки: Красимир Мартинов


По публикацията работи: Михаил Димитров

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Президентът и папата призоваха за спиране на кръвопролитията в Газа и Украйна

Президентът Румен Радев и водена от него българска делегация са на посещение във Ватикана, където те бяха приети на аудиенция от Негово Светейшество папа Франциск. Президентът и папа Франциск са се обединили около мнението, че най-голямото..

публикувано на 23.05.24 в 15:09
Костенурка на разходка в Осоговската планина

Отбелязваме Световния ден на костенурката

На 23 май отбелязваме Световния ден на костенурката – най-застрашената група гръбначни животни на земята. В България живеят само два от общо 58 вида сухоземни костенурки . Те са защитени от Закона за биологичното разнообразие и търговията с тях,..

публикувано на 23.05.24 в 12:59

За какво служи и кой се нуждае от Виза тип А?

В серия от материали ще ви разкажем за визите, които са необходими за престой и транзит през България , както и гражданите на кои страни се нуждаят от тях. Както е известно, от 31 март 2024 г. България е част от Шенгенското пространство по въздух и..

публикувано на 23.05.24 в 09:45