Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отдаваме почит на загиналите български воини

Българското военно гробище в село Цапари, Република Северна Македония
Снимка: БГНЕС

На Архангелова задушница, 5 ноември, пред Военния мавзолей-костница на Централните софийски гробища ще се почете паметта на загиналите български воини, съобщи прессекретариатът на президентството. Във военния ритуал – панихида, насрочен за 11 часа, ще участва държавният глава Румен Радев.  

Малко по-късно, в 13.00 ч българско време, на българското военно гробище в село Цапари, Република Северна Македония ще се проведе традиционният военно-църковен ритуал. На него ще присъства вицепрезидентът Илияна Йотова, съобщи прессекретариатът на президентството.

Гробището е създадено по време на Първата световна война, когато в него са погребани 214 български войници и офицери и е първото възстановено българско военно гробище на територията на Северна Македония. В двора на църквата „Св. Георги“ се намират седемте паметника на погребаните там български офицери. Те са едни от малкото запазени от хилядите български офицерски паметници на територията на днешна Северна Македония. 

Преди възпоменателната церемония, в 11.00 ч. българско време, в българското Генерално консулство в Битоля, Илияна Йотова ще присъства на откриването на изложбата „125 години българско дипломатическо представителство в Битоля“ и на представянето на книгата „Досието „Галичица“ и прекършената съдба на Панде Ефтимов“.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Трафикант от Румъния уби в катастрофа шестима незаконни мигранти край Бургас

Шестима мигранти загинаха след като автомобилът, който ги превозваше, се преобърна на брега на езерото Вая край Бургас. Преди катастрофата колата на трафикантите е била преследвана дълго от Гранична полиция между Китен и Бургас...

публикувано на 07.11.25 в 09:43

"Пловдив Джаз Фест" събира изпълнители от България и света

Домът на културата "Борис Христов" в Пловдив е домакин на ежегодния "Пловдив Джаз Фест". От днес до 9 ноември форумът събира джаз изпълнители от България и света като предлага разнообразна програма с концерти, майсторски класове и събития, насочени..

публикувано на 07.11.25 в 07:00

На хакатон в София ще разработват иновации по европейска космическа програма

От 7 до 9 ноември "София Тех Парк" ще бъде домакин на десетото издание на CASSINI Hackathons & Mentoring, организиран от Европейската комисия и Агенцията на Европейския съюз за космическата програма (EUSPA). Научно-технологичният парк е първата..

публикувано на 07.11.25 в 06:00