Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Украйна се интересува от 30 български военни изделия

Украинският посланик в София Виталий Москаленко
Снимка: Ани Петрова

България не е ремонтирала никакво украинско въоръжение въпреки спогодбата, сключена между двете правителства през май, каза пред БНТ украинският посланик в София Виталий Москаленко. Идеята е била в страната да се ремонтират македонските танкове Т-72, ​​които Скопие предостави на Украйна. Заради по-високите цени и бавните срокове на изпълнение по 2 танка на месец, Киев се е отказал от възможността. По повод гласуваното от българския парламент решение за предоставяне на военна помощ и оборудване за Украйна Виталий Москаленко заяви, че още през февруари са предали в София точно посочените 30 изделия, които и тогава, и сега биха искали да получат.

САЩ неофициално са поискали от властите в Киев да покажат, че са отворени за преговори с Москва, пише „Вашингтон пост“ и да се откажат от публичното нежелание да се включат в мирни преговори, докато президента Владимир Путин не бъде отстранен от власт. Искането на американската администрация не цели тласкане на Украйна към масата за преговори, а е пресметнато усилие да се гарантира, че Киев ще запази подкрепата на други държави, където избирателите се притесняват, че войната ще тлее с години, съобщава изданието.

В нощта на събота срещу неделя руските окупатори отново са нанесли интензивни удари срещу граждански цели и инфраструктура в Никополския район на Днепропетровска област. Атакувана е инфраструктура и граждански жилища и в град Запорожие, където има и загинали. След ударите са възникнали и пожари, съобщават местните власти, цитирани от УНИАН. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Председателят на НС, премиерът и президентът поздравиха българите за Възкресение Христово

“Днес, обединени от силата на вярата ни в изкупителната саможертва на Иисус Христос, отново празнуваме заедно и сме вдъхновени от Неговото Възкресение. Нека то ни помогне да творим добри дела!” С тези думи председателят на Народното събрание Наталия..

публикувано на 20.04.25 в 11:44

Патриарх Даниил поздрави българите с “Христос воскресе”

Точно в полунощ патриарх Даниил възвести Христовото Възкресение и поздрави българите с “Христос воскресе” от катедралния храм “Св. Александър Невски”. Събралите се пред църквата миряни отвърнаха с радостния възглас “Воистину воскресе” под съпровода на..

публикувано на 20.04.25 в 09:08

Патриарх Даниил: В мир с Бога и с нашите ближни да се трудим заедно за нашето спасение

Българският патриарх и Софийски митрополит Даниил поздрави с "Христос воскресе!" и в пасхалното си слово акцентира на призванието на православните християни да откриват необикновената небесна радост пред света чрез делата на светлината. "Да..

публикувано на 20.04.25 в 07:15