Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Удължаването на срока за износа на зърно от Украйна остава под въпрос

Снимка: Reuters

След срещата в Женева на 11 ноември, посветена на зърнената сделка, ООН призова страните по целия свят да вдигнат бариерите пред износа на руски торове, съобщи БТА.

Споразумението за износа на украинско зърно изтича на 19 ноември, но удължаването беше поставено под въпрос, поради ограниченията за износ на руски храни и торове, наложени от Запада след инвазията на Русия в Украйна. Войната доведе до скок на цените на основни хранителни продукти и предизвика опасения от глобална продоволствена криза.

"Светът не може да си позволи да остави глобалните проблеми с достъпа до торове да се превърнат в глобален недостиг на храни", предупреди ООН и призова да бъде ускорено премахването на всички оставащи пречки за износа на торове за най-нуждаещите се държави. По молба на Световната организация, Нидерландия вчера обяви, че ще отблокира партида от 20 000 тона руски торове, които останаха в пристанището на Ротердам заради санкциите. Очаква се пратката да бъде пренасочена към Малави чрез Световната програма по прехраната през следващата седмица.

В Камбоджа, където се провежда срещата на върха на Асоциацията на страните от Югоизточна Азия (АСЕАН) украинският външен министър Дмитро Кулеба отбеляза, че не е достатъчно Русия да остане част от сделката и трябва да се вземат мерки тя да не забавя умишлено доставките, с цел покачване на световните цени.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Опасност от фалшиви пари! Как да ги различаваме?

Нова тенденция при фалшивите пари – най-много неистински банкноти вече има при купюрите от 100 лева с лика на Алеко Константинов, за разлика отпреди няколко години, когато най-фалшифицирани бяха двадесетолевките. Това сочат данни на Българската..

публикувано на 21.07.25 в 09:25

Вече един век сърби и българи се събират на граничния проход край Белоградчик

Най-големият международен граничен събор на Балканите в прохода "Кадъ Боаз" отново събра хиляди българи и сърби. Границата беше отворена в продължение на три дни от 18 до 20 юли. Хората от българското дело Салаш и сръбското Ново корито, както и..

публикувано на 21.07.25 в 09:24
Хор „Бели рози“ – Пескара, Италия

Задава се Първият фестивал на българските фолклорни състави от чужбина на родна земя

Сцената ги събира, този път в България, мястото е старопрестолната столица Велико Търново. Там си дават среща фолклорните състави, които пазят и популяризират българската традиция извън пределите на родината. От 23 до 26 юли Велико Търново става..

публикувано на 21.07.25 в 06:50