"Всичко, което се случва сега в политическия ни живот, с това непрекъснато отиване на избори, прилича на преливане от пусто в празно. Като онези катерици сме, които тичат постоянно вътре в колелото, за да могат да изразходят излишната енергия. Ние по същия начин – пилеем безцелно народната енергия, парите на народа също." Такава е диагнозата на днешния ден на един творец, чиято основна задача е като през лупа да показва на обществото кривиците му.
Карикатуристът Ивайло Цветков избра емблематичната за най-новата българска история дата – 10 ноември, за да представи новата си изложба "Проверка на зрението". Тя представя портретна карикатура на политици, бизнесмени, спортисти, но общото е, че появата им на белия лист е свързана конкретно с някакво събитие. А събитията в българския политически живот сякаш се повтарят в забързан ритъм:
"Въпреки че проведохме пет избора само за година и половина, (от април 2021 г. – редовни парламентарни избори, избори “2 в 1“ през ноември 2021 г. и през октомври т.г. поредните предсрочни парламентарни избори) резултатът накрая е един и същ. Сега виждаме страх у всички да поемат политическа отговорност, всеки се дърпа от другите и отказва да направи коалиция и така вървим от избори към избори“ – посочва художникът, чиито почерк е разпознаваем с цветните и подсилени детайли в карикатурите на неговите герои.
Повечето от карикатурите и шаржовете не са направени специално за настоящата изложба, а са емблематични за последните 23 години от творчеството на автора. Сред тях обаче се открояват едри, знакови персонажи от миналото и днес, например в цял ръст присъстват великия комик Чарли Чаплин, бившият министър-председател на България Бойко Борисов, представени са Владимир Путин, Ангела Меркел и много други.
"Но светът е много шарен, не е само политика, а има много талантливи хора, които заслужават и се радват, когато са увековечени в карикатура с техния образ" – казва известният наш карикатурист Ивайло Цветков:
"Аз рисувам за вестник и творчеството при мен е ежедневие. Политическите карикатури са неотменима част от работата за вестника, така че рисувам и по задължение. Но така е до обяд, а следобедно време – е, не всеки ден, разбира се, – когато ми е приятно да седна, тогава правя някаква карикатура, но вече за душата, по-художествена, каквато на мен ми харесва. Защото политиката втръсва на човек. Например едно правителство, ако се задържи пълен мандат, след това то вече не е интересно за карикатуриста. Сега за година-две минаха доста цветни хора през парламента и правителството. Цветни в хумористичния смисъл на думата, така и за нас беше по-интересно да ги рисуваме. Например Слави Трифонов, който се появи като метеор, мина и замина, малко като Халеевата комета. Този неговият паж Тошко Йорданов също. Ту се появява, ту се скрива Мая Манолова – тя пък е вечният кандидат за власт. Прибавят се и нови щрихи към старите лица. Но политиците са такава порода хора – много далечни за мен, аз не ги разбирам – то е ясно, че си имат конкретна цел, тя е да си живеят добре, да бъдат в светлината на прожектора, в центъра на събитията. Искат да са значими, важни, но много от тях са доста посредствени обаче амбициозни хора, което е особено опасна комбинация. Според мен това е бедата, че са с много недостатъци, но пък искат да са номер едно в дневния ред на държавата и да бъдат харесвани. А харесването сред нас, карикатуристите, е само по един начин – като си харесаш някого, това означава, че ще го нарисуваш така, че да му се доплаче, като се види на карикатура някъде из страниците на печата."
Иначе всеки, който е на обществената сцена подлежи на трактовка от страна на карикатуриста, смята Ивайло Цветков. От съвременните български и световни политици няма образ, към който той не би посегнал, за да го окарикатури. "Хората обичат да се присмиват на лицата, които гледат всеки ден от екрана, затова и изложбите с карикатури са успешни", казва художникът, който е носител на повече от 130 награди за творчеството си.
"Има някои политици, които не се харесват и се обаждат в редакциите, но това се случва много рядко, повечето си мълчат, не се обаждат. Но има и такива, които си правят колекции с карикатурите на себе си. Например бившият премиер Симеон Сакскобургготски. Или бившият омбудсман Константин Пенчев – при него имаше зала, в която си беше подредил колекция от свои карикатури, излизали във всички вестници. Иначе в страни като България личността на омбудсмана не е от най-значимите в държавата, но пък за него се появяваха карикатури. Даже той искаше да притежава оригиналите на карикатурите и не искаше да му ги подаряват, а си ги купуваше от авторите."
Снимки: Гергана Манчева, sbh.bgИстория като на кино – казваме си често, когато ни разкажат невероятен сюжет или дочуем такъв от съседна маса в някое кафене. Но именно киното сякаш помага на днешния дигитално зависим човек, за когото вълшебните светове от хартиените книги са..
След успеха на фестивала "Ние сме децата на реката" през септември, гражданска фондация отново си партнира с пловдивския район "Централен". Този път поводът е специална изложба, която показва детски рисунки, вдъхновени от природата. Пловдивчани и..
В Централното фоайе на Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ беше открита фотоизложбата „По следите на Михайло Парашчук“, посветена на творчеството на украинския скулптор и неговия принос към българската архитектура...
Мелитополският държавен педагогически институт "Богдан Хмелницки", заедно с Шуменския университет "Епископ Константин Преславски", организира деветите..
Главата на статуята на богинята на Филипопол Тюхе е открита в Епископската базилика в Пловдив, съобщи ръководителят на разкопките Любомир Мерджанов. По..