Европейският парламент се готви да обяви Русия за държава, спонсор на тероризма, заради зачестилите удари по граждански цели в Украйна – енергийна инфраструктура, болници, здравни заведения, училища. Гласуването на резолюцията присъства в дневния ред на евродепутатите за предстоящата седмица. Документът ще бъде стъпка в подготовката за подвеждане под отговорност на Владимир Путин и руското правителство пред международен трибунал.
Междувременно парламентарният секретар по човешките права на Украйна Дмитро Лубинец информира, че мащабът на изтезанията, открити в отвоювания южен украински град Херсон, е ужасяващ. Той разпространи видео със стая, в която, по думите му, украинци са били връзвани за столовете и измъчвани с електрошок.
Украински експерти ще участват в разследването, което да установи откъде е била изстреляна ракетата, отнела живота на двама души в полското погранично село Пшеводув, съобщи украинският външен министър Дмитро Кулеба. “Нашите експерти вече са в Полша. Очакваме бързо да им бъде предоставен достъп до мястото на инцидента в сътрудничество с полските правоохранителни органи”, написа той в Туитър. В телефонен разговор с полския си колега Збигнев Рау двамата са постигнали споразумение Полша и Украйна да си сътрудничат по случая.
Над 10 млн. украинци са останали без ток заради продължаващите масирани въздушни удари на Русия срещу енергийната инфраструктура на страната, съобщи президентът Володимир Зеленски. Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков обясни руските ракетни удари с нежеланието на Киев да започне мирни преговори с Москва. Той добави, че Русия ще продължи т.нар. специална военна операция.
Българското национално радио (БНР) може да разшири излъчването си в Молдова и особено в Тараклийския район, в който е концентрирана българската етническа общност в страната. За това са разговаряли посланикът на Република Молдова в София Емил Жакота..
Над 80 000 са били към края на 2024 г. хората с пенсии и добавки, отпуснати по еврорегламенти и международни договори, отчита Националният осигурителен институт. Това са българи, работили в 44 държави от ЕС и страни, с които България има договорни..
САЩ въведоха в действие санкциите срещу сръбската петролна компания След осем отлагания, от 9 октомври са в сила санкциите на САЩ срещу сръбската петролна компания НИС – "Нефтена индустрия Сърбия" , съобщи сръбското радио и телевизия (РТС)...
В "България днес" на 10 октомври слушайте: 01:40 – Актуално от България и сънародниците по света 13:14 – По съседски – обзор на..
В събота , 11 октомври, през страната ще премине атмосферно смущение . Минималните температури ще са от 8 до 13°, в София – 10°. След нощните валежи..
Три нови електрически локомотива “Сименс Смартрон” влизат в експлоатация от днес, съобщи транспортният министър Гроздан Караджов. Два от тях ще..