Консултациите при президента Румен Радев с парламентарно представените партии за съставяне на правителство прераснаха в спор за превъоръжаването на българската армия при срещата между президента и коалицията „Демократична България“.
Президентът критикува тезата, че България трябва да предостави своето старо съветско въоръжение на Украйна, за да получи в замяна от съюзниците си по-стари системи от НАТО.
Съпредседателят на „Демократична България“ Христо Иванов отговори, че проблемът със закъснялото модернизиране на армията е системен. Политикът подчерта, че президентът спекулира, че ако София даде оръжие на Украйна ще влезе като страна във войната, защото и други западни държави доставят оръжие на Украйна, но не са воюващи страни. Путин има интерес от една разединена Европа, за да налага волята си. След 24 февруари колкото и късно да е, ние трябва да застанем на страната на Украйна и да не плашим хората, добави Иванов.
За съставянето на правителство президентът посочи, че на последните избори българските граждани дадоха вот, при който нито една партия не може сама да управлява.
Аритметиката показва, че за да бъде съставено правителство са нужни не по-малко от 3 партии. За да е стабилно, се изисква създаване на коалиция с приоритети и конструкция, които да уверят българските граждани, че това не е безпринципна сбирка, отговори Иванов.
Президентът посочи, че няма да бърза с връчването на мандатите за съставяне на правителство. „Няма да насроча избори януари и февруари. Можем само да си представим това до какво ще доведе, а рискът да има още по-малка избирателна активност, е реален. Така че третият мандат ще бъде връчен след Нова година, за да има избори през месец март“, подчерта Радев.
През почивните дни, 27 и 28 септември, зала Арена 8888 в София е домакин на Car Speed Show 2025. Автомобилното и лайфстайл изложение ще събере на едно място спортни, луксозни и колекционерски автомобили, а също и мотоциклети, яхти и иновативни продукти за..
От 1980 година насам светът отбелязва 27 септември като Ден на туризма. Той е свързан с годишнината от приемането на устава на Световната организация по туризъм през 1970 г. Редица български селища организират специални събития, макар в страната ни..
Велопоходът на толерантността Le tour du canal се завръща на Гребния канал в Пловдив. На 27 септември от 14:00 часа фондация "Ела и ти" подава ръка на хората с увреждания с празник на движението. Събитието ще предостави възможност на всеки участник за..
Дарина Воденичарова от Немската езикова гимназия "Бертолт Брехт" в Пазарджик е сред финалистите на едно от най-престижните състезания по дебатиране..
В "България днес" на 26 септември 2025 г. слушайте: 06:30 Актуално от седмицата: Неизбежно ли е вдигането на данъците, за да се закърпи..
В събота минималните температури ще са от 8° до 13°, в София – 10°. През деня ще преобладава облачно време. На места в югозападните райони ще превали. Ще..