За първи път Амир посещава България на 4-годишна възраст, а днес, 14 години по-късно, той е първокурсник в Стопанския факултет към Софийския университет „Свети Климент Охридски“. Защо младежът от Азербайджан, завършил с отличие средното си образование, предпочете България пред разкриващите се пред него възможности да продължи обучението си в Баку или някоя друга държава?
„България е втората ми Родина, защото аз имам български корени. От дете много съм слушал за историческата родина на моите предци. Обстоятелствата се стекоха така, че реших да получа образование в България. Смятам, че в живота няма случайности! – казва Амир Ализада в интервю за Руска редакция на Радио България. – Това, че днес съм в България е КЪСМЕТ, а на азербайджански „късмет“ означава „съдба“. Студент съм вече два месеца и със сигурност мога дакажа, че очакванията ми да получа качествено образование се оправдават. Аз наистина искам да преуспея и тук има всички условия за това.“ Амир споделя, че не е имал никакви трудности с кандидатстването и последващото подаване на документите, както и с настаняването. Вече е намерил много приятели, с които си обменя информация за важните събития, забележителностите, традициите и езиците на двете държави.“Има много думи, които се използват както в азербайджанския, така и в българския език. Това е много интересно! Освен това в България също има много планини, и с приятелите ми вече няколко пъти се качвахме на Витоша – разказва Амир. – В България е рядкост да срещнеш студент от Азербайджан и сигурно затова българските студенти ме посрещнаха с голям интерес и много дружелюбно.“
Младежът няма проблем с разбирането на българския език и това не е случайно:
„Моята баба ми е разказвала, че нейната прабаба винаги е говорила вкъщи на български език, затова в нашето семейство всички от малки са чували българска реч. В семейството ми е запазен българският език, макар и със старобългарски диалект. Когато реших да кандидатствам в Софийския университет, започнах да ходя на частни уроци – уточнява Амир. – Искам да отбележа, че в Бакинския славянски университет в Азербайджан се преподава български език, история, култура и етнография на България. През 2022 г. между БСУ и Софийския университет е подписан договор, а през 2004 г. към БСУ е създаден „Център на българския език и култура“. Сега продължавам да изучавам българския език в СУ.“
Амир Ализада признава, че в България се чувства като вкъщи, обича да се разхожда из нощна София и се надява да открие още много интересни места в България. „Много ще се радвам ако в България има повече студенти от Азербайджан. Те ще имат възможност не само да получат добро образование, но и по-отблизо да се запознаят с тази чудесна страна и българския народ“ – надява се Амир и се кани да посрещне първия си незабравим студентски празник сред приятели.
На добър час, Амир!
Цялото интервю с Амир Ализада можете да чуете на страницата на „Радио България“ на руски език.
Снимки: личен архив
На четиристранна среща на вътрешните министри на България, Унгария, Австрия и Румъния, която се проведе на 22 ноември в Будапеща, стана ясно, че Австрия вдига ветото си и вероятно от началото на 2025 г. България и Румъния ще станат пълноправни членки на..
Патриаршеската катедрала "Свети Александър Невски" отбелязва своя храмов празник днес. Светата обител, символ на българската столица, е храм-паметник, построен "в знак на признателност към руския народ за Освобождението на България от османско иго..
В "България днес" на 22 ноември говорим за това как се осъществява дейността на едно българско сдружение в Гърция, с какви задачи и отговорности е натоварено то и защо се занимава с българолюбивата си дейност. Наш..
Институтът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии към Софийския университет “Св. Климент Охридски” предостави за безплатно ползване чат..
Учредена днес партия "България може" излиза на българската политическа сцена с амбиция да даде алтернатива на избирателите, които не се чувстват..
През нощта ще бъде предимно ясно. Вятърът ще отслабне и в много райони ще стихне. Сутринта ще бъде студено с минимални температури между минус 7° и минус..