Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Няма еднолична президентска власт, има неспособност за сформиране на кабинет

Снимка: БГНЕС

48-ото Народно събрание да се заеме с приемането на важни закони по Плана за възстановяване и устойчивост. За това призова президентът Румен Радев на брифинг в Брюксел, където той участва в среща на върха ЕС-Асоциация на държавите от Югоизточна Азия. Запитан относно упреците на политици за "президентско управление" на страната, той отговори: „Няма еднолична президентска власт, има неспособност на политическите партии да сформират правителство“. Радев подчерта, че според Конституцията, когато партиите не могат да сформират редовен кабинет, президентът е длъжен да назначи служебен.

Относно наложеното от него вето върху промените в Изборния кодекс, той посочи, че с тях на практика се променя характеристиката на машинното гласуване и то се превръща в гласуване с хартиена бюлетина, отпечатана от принтера на машината. С измененията е „задраскано“ и понятието дистанционно електронно гласуване, като неприемливо се стеснява участието на българите зад граница в изборния процес.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Изложба в ЕП представя живота на приемните семейства и осиновителите у нас

В Страсбург евродепутатът Христо Петров представи фотоизложбата "Корени и криле за деца и семейства в България". Експозицията включва 23 портрета на деца и пресъздава емоционални моменти от ежедневието на приемните семейства и осиновителите. Зад всяка..

публикувано на 26.11.25 в 13:04

Инвестициите в култура и туризъм са ключ към развитието на Враца и региона

Една област в най-бедния регион в ЕС, каквато е печалната слава на българския Северозапад, успява да се нареди в челната тройка в страната ни по степен на икономическо развитие. Данните на Националния статистически институт (НСИ) за 2023 г. показват,..

публикувано на 26.11.25 в 11:15

Проектобюджет 2026 г. изкарва недоволството на улицата

Асоциацията на индустриалния капитал в България отправи апел за участие в протест на 26 ноември срещу бюджета за 2026 г., който предстои да бъде приет на второ четене. "Призоваваме не само нашите членове, но и всички предприемачи, стопански ръководители,..

публикувано на 26.11.25 в 07:00