Кметът на Истанбул е осъден на затвор за обида на високопоставени лица
Турският съд осъди на първа инстанция кмета на Истанбул Екрем Имамоглу на 2 години и 7 месеца затвор, за обида срещу високопоставени лица. Решението на съда подлежи на обжалване във Върховния съд. То предизвика митинги в знак на солидарност с Имамоглу, предаде БТА. Протестите са организирани от лидерите на т. нар. шестстранна маса – опозиционна формация от шест партии с различни идеологии, но обединени около издигането на обща кандидатура срещу Ердоган и връщане от президентско към парламентарно управление на страната, на предстоящите догодина президентски избори.
Решението на съда се определя като политическо, за да елиминира Имамоглу - един от най-силните опоненти на Ердоган. ЕС определи присъдата като непропорционална и „голяма крачка назад за демокрацията в Турция“.
Косово официално се кандидатира за членство в ЕС
Премиерът на Косово Албин Курти подаде кандидатурата на страната за присъединяване към ЕС. Според Курти, реалистично е страната да стане член на съюза след 9 години, предава КосоваПрес. Преди това обаче, Косово трябва да нормализира отношенията си със Сърбия. ЕС вече активно работи за подобряване на диалога между двете страни.
Косово е признато за независима държава от около 110 държави, но не и от Сърбия, Русия, Китай и пет страни членки на ЕС – Кипър, Гърция, Румъния, Словакия и Испания.
По думите на Курти, следващата година Косово ще подаде и молба за членство в програмата на НАТО "Партньорство за мир".
Сърбия иска да изпрати свои военни полицаи в Косово
Сърбия ще иска разрешение от силите на НАТО в Косово за разполагане на сръбска войска в Северно Косово. Президентът Александър Вучич обяви, че ще отправи искането, макар да смята, че няма вероятност то да бъде одобрено. Изявлението му идва след поредица от инциденти между косовските власти и сърби, които са мнозинство в северните райони на Косово.
Белград за първи път иска разполагане на войски в Косово, съгласно резолюцията на Съвета за сигурност на ООН, която сложи край на войната от 1998-1999 г.г., когато НАТО се намеси срещу Сърбия в защита на Косово. В резолюцията се казва, че Сърбия може да разположи до 1000 военни, полицаи и митнически служители в православни религиозни обекти, в райони със сръбско мнозинство и на гранични пунктове, ако това бъде одобрено от командващия мироопазващите сили на Алианса.
Лондон усилва борбата с незаконната миграция от Албания
Великобритания постигна ново споразумение с Албания за намаляване на броя на незаконните мигранти, пристигащи в Обединеното кралство с малки лодки през Ламанша. Премиерът на Великобритания Риши Сунак обяви, че процедурите по депортирането на албанските кандидати за убежище ще бъдат значително ускорени, ще бъде завишен и контролът през Ламанша. По данни на британското правителство, потокът от албански мигранти по този маршрут рязко се е увеличил. Само за тази година те са 12 000 души, което е 4000%, в сравнение с 2021 г., предаде от Лондон кореспондентът на БНР Веселин Паунов. Безпокойство предизвиква и ръстът на албанската престъпност. Според правителствен доклад, в затворите на Англия и Уелс се намират близо 1400 албанци.
Албания е смятана за „сигурна страна“ като член на НАТО и кандидат-член на ЕС, а това означава, че нейните граждани нямат основание да търсят убежище, смята министърът на имиграцията Робърт Дженрик.
Забраниха руски антивирусен софтуер в институциите в Румъния
Румънският президент Клаус Йоханис обнародва закон за защита на информационните системи на властите и обществените институции, в контекста на руската инвазия срещу Украйна. С него се забранява използването от държавните органи на антивирусен софтуер, с пряк или косвен произход от Руската федерация. Посочва се, че, на фона на предприетата от Русия война срещу Украйна, Кремъл може да използва софтуера за кибератаки. Въпреки че в текста на закона не е посочено изрично, се подразбира, че мярката се отнася за продуктите и услугите на "Касперски" – най-голямата руска компания в областта на киберсигурност.
Съставила: Миглена Иванова
Снимки: ЕПА/БГНЕС, REUTERS, ispionline.it, romania-insider.comКоалицията "Продължаваме промяната"-"Демократична България", която се нареди втора на парламентарните избори на 27 октомври, прие поканата за среща, отправена от първата сила - ГЕРБ-СДС. "След седем парламентарни избора диалогът между първите две..
Учредена днес партия "България може" излиза на българската политическа сцена с амбиция да даде алтернатива на избирателите, които не се чувстват представени в политическия живот. Нейни лидери са политическият и икономически анализатор Кузман Илиев и..
Приключи плановият годишен ремонт на шести енергоблок на единствената българска АЕЦ - "Козлодуй". След проверка от ядрения ни регулатор в 10:07 ч. блокът е включен в електроенергийната система на страната. Освен извършения ремонт с цел повишаване на..
На Терминал 2 на софийското летище днес бяха открити нови паркинги с над 1000 паркоместа, включително специални зони за хора с ограничена подвижност и..
Борислав Сарафов отговаря на всички изисквания и има качества да бъде избран за главен прокурор. С тази позиция излязоха комисиите по атестирането и..
В програмата на 27 ноември поставяме фокус Ньойския договор, от чието подписване се навършват точно 105 години. Ноември е месецът, в който е учредена и..