Коледа по нашенски – с пресъздаване на българските традиции за постна трапеза в навечерието на Рождество, много добро настроение и подаръци – преживяха децата на сънародниците ни в Лас Вегас, които посещават двете български училища там, информира ни Мария Самичкова.
"Коледните тържества на над 110 български деца от двете училища в Лас Вегас ни дадоха невероятен емоционален заряд и празнично настроение", написа след празника и генералният консул на България в Лос Анджелис Бойко Христов. Като специален гост на събитието, той благодари на сънародниците ни във Вегас, които с възрожденски ентусиазъм подкрепят дейността на Първото българско училище “Васил Левски” и детската академия "Родна реч" и съдействат за сплотяване на българската общност там.
"Българските деца са невероятно талантливи, умни и познават българските традиции. Работата на българските училища с най-малките ни дава увереност, че българската диаспора в Лас Вегас ще бъде винаги силна, значима и многобройна“ – са впечатленията на консула, споделени след срещата в социалните медии.
Децата пък получиха като дар книжки, чрез които да обогатяват българския си език. Една от тях е много специална, нарича се "Добри" и в началото на 60-те години на м.в. е била най-любимото четиво на американските младежи:
"И най-интересното е, че това е книга написана за българин – става въпрос за един наш сънародник, роден през 1895 година в Лясковец – пояснява Бойко Христов. – Много талантлив, отива в Художествената академия в София, след това в Париж , а от там пристига в Лос Анджелис. Веднага печели голяма национална скулптурна надпревара и става звезда – започва да работи по най-големите холивудски мегапродукции по времето на Чарли Чаплин и е част от киноелита на целия свят. Това е наш сънародник, казва се Атанас Качамаков. И тази книга разказва неговата история, написана от канадска журналистка. Искам да я чуят и нашите малки сладури тук, защото трябва да бъдат горди, че България не е отскоро тук.
България е оставила своя траен отпечатък в местната култура и аз с удоволствие виждам, че вие продължавате да го правите. Българите в САЩ са гордост за мен. Ние сме от диаспорите, които можем да се гордеем с това, което правим тук и допринасяме за развитието на американското общество. От името на България и мое име ви благодаря за всичко, което правите и че водите своите деца да се учат на български, да разбират своята история и да се чувстват горди, че са българи. Вярвам, че тази книжка ще допринесе още повече за това. Желая на всички весели празници! Обичайте се, бъдете горди, че сте българи и продължавайте все така, защото това, което правите е възрожденска дейност!"
Звук и снимки: Мария Самичкова
Текст: Елена Каркаланова
Елена е съпруга на българския свещеник в Париж – отец Иван Карагеоргиев, и живее там от 2010 г. Завършила е иконография във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" и именно професията ѝ я среща с нейния бъдещ съпруг. Запознават се,..
Тази година групата за фолклорни танци "Дилмана" на наши сънародници в Копенхаген за първи път ще се потопи в атмосферата на старинно мегданско веселие на фестивала на традиционните хора́ "На армане с тъпане". Това съобщиха от формацията в страницата си..
В края на миналата седмица 53 деца от 21 български неделни училища участваха в състоялото се в Лондон Девето издание на международния конкурс по четене на български език "Аз Буки Веди" за ученици от първи и втори клас. Организиран от Посолството на..
На 28 юни, събота, в местността "Славче" край босилеградското село Извор, на самата гранична линия между Сърбия и България, ще се проведе традиционният..
В първата част на подкаста, посветен на Българската православна църковна общност "Св. Патриарх Евтимий Търновски" в Париж, ви представихме..
Българското национално радио и Русенският университет ще бъдат партньори в културната и образователната дейност в новооткрития филиал на русенското висше..