Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Социалистите получават мандат за излъчване на кандидат премиер

Снимка: БГНЕС

На 16 януари президентът Румен Радев ще възложи на коалицията "БСП за България" да посочи в 7 дневен срок кандидат за премиер. После той по конституция има мандат в "разумен срок", да представи проектоправителство. Конституционният съд има Тълкувателно решение № 20 от 1992 г., че това също трябва да стане до 7 дни. 

Третия мандат е последната възможност за създаване на редовен кабинет в 48-ия парламент, след като първата и втората парламентарни сили ГЕРБ и "Продължаваме промяната" се провалиха. 

ГЕРБ имат партийно решение да не управляват с БСП. Отношенията между "Продължаваме промяната" и бившите им коалиционни партньори също са сложни заради промените в Изборния кодекс.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Младите медици подновяват протестите за достойно заплащане

Младите медици от инициативата "Бъдеще в България" излизат отново на протест пред Министерството на здравеопазването, откъдето ще се отправят на шествие по бул. “Цар Освободител” до площад “Орлов мост”. Очаква се демонстрацията да блокира част от..

публикувано на 07.10.25 в 16:42

Голямо признание за младите в информатиката чрез президентската награда "Джон Атанасов"

Дванайсет красиви млади умове на България бяха отличени от президента Румен Радев на специална церемония, в която бяха връчени годишните награди "Джон Атанасов" . Събитието се състоя два дни след рождената дата на видния изобретател с български..

публикувано на 07.10.25 в 13:30

В Одеса се подготвя провеждането на Дни на българската култура

Кметовете на Одеса – Генадий Труханов, и на район "Младост" в Община Варна Христо Христов разговаряха в украинския град.  Двата черноморски града са побратимени от 1992 г. и имат споразумение за сътрудничество в областта на културата, туризма,..

публикувано на 07.10.25 в 09:01