И през 2021 г. двудетният модел на семейството се запазва като репродуктивен идеал на жените на възраст 15-49 години и мъжете на възраст 15-59 години в България (63.3%). На второ място е мнението, че семейството трябва да има три деца (17.1%), следвано от семейството с едно дете (7.9%). Това показва проучване за репродуктивните нагласи, проведено от Националния статистически институт. Репродуктивните идеали и намерения на българите често се различават от фактическия брой деца в семействата. Така при лицата на възраст над 45 години, за които възпроизводството условно е приключило, две деца имат 44.4%.
Интерес представлява разпределението на лицата в зависимост от етническата им група. Водещият двудетен модел на семейство е идеал за 64.3% от самоопределилите се като българи, за представителите на турския етнос – 61.7%, и за значително по-малка част от ромите (52.0%).
Относителният дял на лицата, които смятат, че семейството трябва да има едно дете, е сходен за самоопределилите се като българи (8.0%) и турци (8.3%). Почти два пъти по-малък е той обаче сред ромите – 4.8%. Репродуктивните идеали на ромите много по-често включват три (22.8%) и четири и повече деца (11.2%) в сравнение с останалите етноси.
Над 100 преподаватели в български неделни училища в чужбина ще се включат в уебинар на тема "Традиции в българския фолклор. Пролетни празници", организиран специално за тях от издателство "Клет България". От издателството изтъкват, че са си..
Правителството одобри проект на Протокол за изменение на Споразумението за прилагане на Договора между България и Русия за социална сигурност. Упълномощен да води преговорите и впоследствие да подпише документа е министърът на труда и..
С поднасяне на венци и цветя беше почетена паметта на над 500 медици, загинали в Руско-турската освободителна война. Церемонията е по повод 147 години от Освобождението на България и е организирана от Българския Червен кръст. Пред Докторския..
Близо 80% от населението на молдовския град Тараклия са етнически българи. В исторически план градът е основан в началото на XIX век от български..
На днешния ден се навършват 40 години от атентата край жп гарата в Буново. При инцидента на 9 март 1985 г. избухва бомба, поставена във вагона за майки с..
С официална церемония и Поход на толерантността "Ние помним" в София беше отбелязана 82-рата годишнина от спасяването на българските евреи и почетена..