Европейският съюз разполага с информация за 65 хил. инциденти в Украйна, които могат да се окажат военни престъпления, съобщи еврокомисарят по правосъдието Дидие Рейндерс след Съвета по правосъдие и вътрешни работи в Стокхолм, който обсъди създаването на международен трибунал за престъпленията на Русия във войната с Украйна.
“Разполагаме с най-големия брой документирани военни престъпления от когато и да било, включително за престъплението “агресия”. Както Международният военен трибунал в Нюрнберг се произнесе през 1946 г., агресивната война е най-голямото международно престъпление“, подчерта еврокомисарят. Той припомни, че Украйна заедно с няколко страни членки и с подкрепата на агенцията на ЕС за сътрудничество в областта на наказателното правосъдие ЕВРОЮСТ е създала съвместни разследващи екипи още в началото на войната. Рейндерс допусна, че трибуналът може да бъде в хибриден формат – установен в Украйна и с международно представителство.
Съединените щати ще изпратят на Украйна модифицирана версия на танковете “Ейбрамс”, в която обаче липсва секретната уранова броня, вероятно поради опасения, че може да попадне в руски ръце, написа вестник „Дейли телеграф“. Американската администрация планира това да бъдат 31 бойни машини в по-модерната им конфигурация, но без бронираната защита, правещи ги толкова смъртоносни.
Полският премиер Матеуш Моравецки заяви в интервю за канадски тв канал, че страната му ще изпрати на Украйна още 60 танка в допълнение към 14-те германски “Леопард 2”. Преди половин година Варшава предостави 250 танка на източната си съседка и настоя Германия да направи същото със своите “Леопард 2” – искане, което Берлин обяви преди дни, че ще изпълни. “Общо 321 тежки танка са били обещани на Украйна от няколко държави”, каза украинският посланик във Франция Вадим Омелченко, цитиран от Ройтерс.
Украинските сили продължават сраженията с руските войски, които се опитват да пробият фронтовите линии преди Киев да получи обещаните танкове от западните си съюзници. Президентът Володимир Зеленски съобщи, че се водят тежки боеве за Угледар – на югозапад от регионалната столица на Донецк, както и за Бахмут – на североизток, който до голяма степен вече е унищожен. “Окупаторите не само атакуват нашите позиции – те нарочно и методично унищожават градовете и селата около тях”, добави той. През изминалото денонощие най-малко 10 души са загинали при обстрел на руската артилерия по селища в Херсонска, Донецка и Харковска област, според местните власти.

Българската академия на науките ще отбележи днес Деня на народните будители с тържествена церемония и изложба, съобщи БТА. Събитието ще бъде открито от председателя на академията чл.-кор. Евелина Славчева, а акад. Иван Гранитски ще произнесе слово на тема..
В петък минималните температури ще са от 2 до 7° , по Черноморието до 10°, в котловините градусите ще се и под нулата, в София – около 2°. Преди обяд на места в равнините ще има мъгла или ниска облачност. През деня ще е слънчево с разкъсана висока..
49% от заетите инженери и учени у нас са жени, стана ясно на провеждащата се в София кръгла маса "Жените в иновациите". В технологичния сектор 27% от специалистите в информационните технологии са дами, което ни поставя на трето място в Европейския съюз...
В брой 70 на предаването слушайте : Кой е почетният консул на България в щата Невада Робърт Джоузеф Милър, удостоен с отличието на МВнР..
Сърби по цял свят отбелязват 1 година от трагедията в Нови Сад На 1 ноември сърби зад граница ще се присъединят към призива на студентите в..
Иван Тенев, известен и с псевдонима Агент Тенев, е починал на 74-годишна възраст. Тъжната новина съобщиха от Съюза на артистите в България. "Напуснал ни е..