Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Росатом": И през 2023 г. ще доставяме гориво за АЕЦ "Козлодуй" по план

АЕЦ „Козлодуй“
Снимка: БГНЕС

Руската компания "ТВЕЛ", дъщерна на "Росатом" е изпълнила програмата си за доставки на ядрено гориво за 2022 г. в срок. Не се съмняваме, че и програмата за доставки за 2023 г. ще бъде изпълнена също така без закъснение. Това пишат от руската ядрена компания, доставяща гориво за АЕЦ "Козлодуй" в писмо до енергийния министър Росен Христов, цитирано от БТА.

С писмото Москва отговаря на изказване на Христов от 22 декември 2022 г. в телевизионно интервю, в което той коментира новоподписания тогава договор с американската корпорация "Уестингхаус" за лицензиране и внедряване на алтернативен тип ядрено гориво за блок 5 на АЕЦ "Козлодуй". Тогава министърът обясни, че доставките от руската компания ще бъдат спрени поради затрудненията ѝ заради войната на Русия в Украйна.

Руснаците също пишат, че не са информирани от българската страна за включването на друг доставчик, а смесването на различните горива крие рискове за ядрената безопасност.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Акция в София срещу група за незаконно предоставяне на българско гражданство

ДАНС и ГДБОП провеждат в София акция срещу група, занимаваща се с незаконно предоставяне на българско гражданство. Разследват се случаи, при които срещу заплащане е осигурявано българско гражданство на хора от трети страни. Извършват се претърсвания..

публикувано на 02.07.25 в 17:34

Седма "Еразъм+" седмица събира у нас български учители от 11 държави

Взаимодействието учител-ученик е на фокус в седмата по ред Международна "Еразъм+" седмица, организирана от Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" в помощ на българските неделни училища зад граница. Висшето училище в..

публикувано на 02.07.25 в 10:40

Началниците на отбраната на България, Румъния и Турция се срещат в София

София e домакин на тристранна среща на началниците на отбраната на България, Румъния и Турция. По покана на началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов у нас идват началниците на отбраната на Румъния и Турция – генерал Георгица Влад и генерал Метин..

публикувано на 02.07.25 в 07:10