17 благородни елена и 96 елена лопатари са разселени в Източните Родопи тази зима, съобщават от Фондация "По-диви Родопи". Животните са под постоянно наблюдение и няма да бъдат ловувани в следващите 5 години. С тях общият брой на нови елени от двата вида, пуснати на свобода в планината за последните десет години, надхвърля 650. Това представлява най-мащабното реинтродуциране на елени в България. "Целта ни е да възстановим двата от общо трите вида елени, които се срещат в България, в целите Източни Родопи", обяснява Стефан Аврамов, експерт в "По-диви Родопи". До края на февруари тази година предстои да бъдат разселени още 35 благородни елена в района, чието биологично разнообразие е едно от най-запазените в Европа.
Популациите от елени, заедно с другите тревопасни животни, помагат за поддържането на мозаечния пейзаж на Източните Родопи, категорични са експертите на фондацията. Те са в пряка връзка и с желанието за увеличаване на популацията от лешояди в Родопите.
Благородният елен и еленът лопатар са били широко разпространени в миналото по българските земи. Лопатарът е изобразен върху различни ювелирни предмети от епохата на траките, а негови костни останки са открити в почти всички български праисторически населени места. Предполага се, че е бил изтребен от човека през ранното средновековие, като в началото на миналият век е започнало възстановяването на вида в България. През 90-те години на XX век числеността на благородния елен е критично намалена заради бума на бракониерството у нас, но в последните години видът бавно се възстановява на територията на цялата страна.
Елените са интересен обект за наблюдение и снимане от туристи планинари и фотографи и според природозащитниците увеличаването на популацията им ще спомогне за утвърждаването на района като целогодишно предпочитана туристическа дестинация.
Крайната цел на екипа на Фондация "По-диви Родопи" е след пет години в Източните Родопи да има поне 50 свободно живеещи благородни елена и 300 елена лопатари.
Снимки: Фондация "По-диви Родопи"
В "България днес" на 14 юли 2025 г. слушайте : 05:15 - Какъв облик ще имат българските евромонети? 15:15 - Велико Търново се провежда Международният семинар за българисти – разговор с дългогодишния му директор проф. Христо Бонджолов..
Северна Македония сама се стопира по пътя към ЕС, защото не желае да изпълни критериите за членство, каза президентът Румен Радев в Загреб на съвместна пресконференция с колегата си Зоран Миланович, предава специалният пратеник на БНР Мира..
През нощта увеличение на облачността ще има над западните райони, а над останалата по-голяма част от страната ще бъде предимно ясно. Във вторник, 15 юли, по-значителна облачност ще има над Западна и Централна България, а през втората..
От 1 януари 2026 година България влиза в Еврозоната , а левът и стотинките остават в историята. Новата валута, която ще замести националната, ще..
Лятото във Велико Търново задължително се свързва и с едно събитие, превърнало се в традиция за Великотърновския университет, а именно семинара по..
По време на спасителни разкопки в западния некропол на античния град Хераклея Синтика край село Рупите археолозите се натъкнаха на уникална находка:..