Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Продължава разселването на елени в Родопите

Снимка: rewilding-rhodopes.com

17 благородни елена и 96 елена лопатари са разселени в Източните Родопи тази зима, съобщават от Фондация "По-диви Родопи". Животните са под постоянно наблюдение и няма да бъдат ловувани в следващите 5 години. С тях общият брой на нови елени от двата вида, пуснати на свобода в планината за последните десет години, надхвърля 650. Това представлява най-мащабното реинтродуциране на елени в България. "Целта ни е да възстановим двата от общо трите вида елени, които се срещат в България, в целите Източни Родопи", обяснява Стефан Аврамов, експерт в "По-диви Родопи". До края на февруари тази година предстои да бъдат разселени още 35 благородни елена в района, чието биологично разнообразие е едно от най-запазените в Европа.

Популациите от елени, заедно с другите тревопасни животни, помагат за поддържането на мозаечния пейзаж на Източните Родопи, категорични са експертите на фондацията. Те са в пряка връзка и с желанието за увеличаване на популацията от лешояди в Родопите.


Благородният елен и еленът лопатар са били широко разпространени в миналото по българските земи. Лопатарът е изобразен върху различни ювелирни предмети от епохата на траките, а негови костни останки са открити в почти всички български праисторически населени места. Предполага се, че е бил изтребен от човека през ранното средновековие, като в началото на миналият век е започнало възстановяването на вида в България. През 90-те години на XX век  числеността на благородния елен е критично намалена заради бума на бракониерството у нас, но в последните години видът бавно се възстановява на територията на цялата страна.

Елените са интересен обект за наблюдение и снимане от туристи планинари и фотографи и според природозащитниците увеличаването на популацията им ще спомогне за утвърждаването на района като целогодишно предпочитана туристическа дестинация.

Крайната цел на екипа на Фондация "По-диви Родопи" е след пет години в Източните Родопи да има поне 50 свободно живеещи благородни елена и 300 елена лопатари.

Снимки: Фондация "По-диви Родопи"



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

По съседски: Събития с балкански адрес

Независимият кмет на Букурещ е новият президент на Румъния Никушор Дан спечели втория тур на президентските избори в Румъния. При избирателна активност от 64,7 на сто на 18 май той получи 53,6% от гласовете. Неговият опонент..

публикувано на 23.05.25 в 11:35

Приморско се превръща в столица на ветроходството и културата

Приморско е новата морска столица на спорта и културата, обявиха от Общината. Днес в черноморското градче ще бъде даден официален старт на Европейската купа по ветроходство в олимпийските класове ILCA 6 и 7. Надпреварата, в която ще участват 50..

публикувано на 23.05.25 в 07:35

Българска делегация е в Рим и Ватикана в навечерието на 24 май

"Много интересна" – така премиерът Росен Желязков определи срещата си с италианския министър-председател Джорджа Мелони. Трябва да увеличим стокооборота с Италия, амбицията ни е да започнем сериозна работа по инфраструктурни проекти, каза..

публикувано на 22.05.25 в 19:05