Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Намаляват шансовете за откриване на оцелели под руините в Турция и Сирия

Спасителен екип евакуира жена, оцеляла след 90 часа под развалините на жилищен блок в град Хатай, Югоизточна Турция, 9 февруари 2023 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Над 21 000 са официално загиналите в Турция и Сирия при опустошителните земетресения. В Турция жертвите са над 17 600, а ранените надхвърлят 70 000. Разрушени са 6444 сгради, сочат последните данни. Спасители от десетки страни продължават да търсят оцелели. 87 часа след първия силен трус в Малатия е съобщено за спасено дете под развалините, макар че 72 часа след разрушителен трус е трудно да има оцелели.

Български екип от доброволци е открил петима оцелели в град Кахраманмараш, съобщиха в своя Фейсбук от Национална асоциация на доброволците в България. От Асоциацията потвърдиха пред БНР, че откритите оцелели са извадени изпод руините.

Едно от петте спасителни кучета, които България изпрати в Турция, е намерило жива жена под отломките в град Антакия, съобщиха от българската Планинска спасителна служба. Два живота бяха спасени при съвместна операция между български и местни екипи. Спасените са дете на 4 години и възрастен мъж, съобщиха от дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението". Д-р Веселин Йолов, който е част от българския екип, е имал трудната задача да окаже съдействие и пряко да участва в сложна хирургична операция. Благодарение на неговите действия, пострадалият е получил втори шанс за живот.

Българският Червен кръст преведе 400 000 евро, събрани до момента в помощ за пострадалите в Турция и Сирия. Заявените суми са 240 000 евро за Турция и 160 000 евро за Сирия.

Два тира с дарени помощи от кампанията на Гората.бг заминават на 10 февруари за Турция. Единият ще бъде насочен директно към пострадалия град Адана, съобщи за БНР Никола Рахнев от платформата.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България днес - 19 ноември 2025 г.

В "България днес" на 19 ноември слушайте: 04:30 - Актуално от България 17:34 – Фолклорна формация „Луди-Млади“ поддържа връзката с родината сред младите българи в Атина 29:09 – Деветашкото плато пленява със суровата си красота и..

публикувано на 19.11.25 в 19:00

Ще вали само в някои планини и по черноморското крайбрежие

В четвъртък  минималните температури ще са от 5 до 10°, в Южна България - между 13 и 15°, в София ще е около 7°. През деня облачността временно ще намалява и валежите ще спират. Вятърът в котловините и низините временно ще стихва и там преди обед ще бъде..

публикувано на 19.11.25 в 18:30
Теменужка Петкова

Заради въвеждането на еврото по Нова година ще има допълнителни неработни дни

"Правителството реши, че заради предстоящото въвеждане на еврото 31 декември 2025 г. и 2 януари 2026 г. са обявени за неработни дни. Това се налага заради нуждата от технологични промени, които трябва да бъдат направени в рамките на финансовия и..

публикувано на 19.11.25 в 13:07