На 10 февруари Българската православна църква почита св. Харалампий Магнезийски, свещеномъченик на вярата, живял през II в. в Мала Азия. Заради дарбата си да лекува, св. Харалампий е смятан за покровител на меда и пчеларите, тъй като от дълбока древност хората са разчитали много на меда за лечението на всякакви болести. Затова до днес в църковната обредност съществува традицията в деня на светеца да се носи мед в църквата, където се отслужва специална литургия за освещаването му. Осветеният мед се отнася в дома и всеки го ползва като лек през цялата година.
Все повече хора осъзнават ползата от отглеждането на пчели и опазването им, за да се запази и балансът в природата. Дори и децата вече знаят, че със своята усърдна работа пчелите постигат невероятен ефект и са може би най-важните работещи живи същества в света. Без "безплатната услуга" на пчеличките за опрашване на растенията, ние ще трябва да живеем без една трета от нашите храни. Индустриализацията в земеделието обаче е унищожила голяма част тучните ливади с цъфтящи диви цветя и билки, затова като че все по-често пчели се отглеждат край големите градове. "Природата е пълна с нектар, пчелите използват само 5% от него, всичко останало се изпарява от слънцето и се измива от дъжда. Въпросът е обаче, дали има здрави и хубави пчели, които да отидат да го събират!" – казва дългогодишният пчелар Георги Георгиев, който отглежда пчели в покрайнините на столицата:
По думите на пчеларя, човешката дейност е безразсъдна, когато се използват препарати за растителна защита, в резултат на които всяка година около 40-50% от пчелите загиват, а тези, които излизат слаби и болни – не могат да събират мед. "Въпреки това, природата е намерила начин да възстановява популацията на пчелите и благодарение на това ние, пчеларите, продължаваме да добиваме мед" – казва Георги Георгиев:
"Но когато има толкова трудности и не можем да отгледаме хубави, здрави пчелни семейства, ние не може да разчитаме на това, че пчеларството може да бъде бизнес, от който да се препитаваме.
Щем – не щем, хората ще продължаваме да се занимаваме с пчеларство, защото по този начин помагаме те да оцелеят. Без тази слънчева енергия, която пчелите ни доставят чрез меда, ние няма да имаме развитие. Затова и консумацията на мед не трябва да е безразборна. Към него трябва да се отнасяме като към лек и да посягаме към лъжицата само ако усетим, че изпитваме глад за меда. Друго важно нещо е, че човек когато вземе меда в устата си, той трябва да го подържи малко, да си представи как са се разцъфнали дърветата, как всичко е потънало в светлина, как растенията отделят този нектар, а пчелите отиват и го събират. Ако човек направи тази връзка между слънцето, нектара, пчелата и меда, той значително ще подобри и своето здраве", убеден е дългогодишният пчелар Георги Георгиев.
Снимки: БГНЕС, личен архивОт 7 до 9 юни Международният фестивал на историческите възстановки във Велико Търново ще събере на историческата крепост "Царевец" групи за исторически възстановки и свободни реконструктори от България, Гърция, Италия, Румъния, Словакия и Сърбия...
Хиляди хора се включиха в тазгодишното шествие, с което бяха закрити Празници на розата в Казанлък, които тази година се провеждат за 121 път. Сред гостите, наблюдавали ритуала ритуала по бране на розов цвят и розоварене в градините край града бяха и..
От Тутракан на 30 май започна 39-ят поход "По пътя на четата на Таньо войвода". Проявата е под патронажа на президента Румен Радев. Направена бе традиционната възстановка на слизането на четата на брега на Дунава. По стария хайдушки..