В Седмицата на брака (7-14 февруари) в София са едва 19, докато миналата година те са били 54, съобщи БТА. Въпреки това от 1 януари до 14 февруари 2023 г. са сключени общо 271 брака, а от началото на 2022 г. до днес те са общо 256.
Седмицата на брака в България е вдъхновена и е част от Международната Седмица на брака, която се провежда ежегодно в 29 страни по света. Целта е да насърчава младите хора да изграждат здрави и хармонични взаимоотношения, основани на традиционните семейни ценности.
По данни на Евростат, браковете в България в края на 2019 г. са се увеличили с 37 %, в сравнение с 2013 г., когато страната ни е на последно място по този критерий в ЕС. Делът на разводите остава постоянен, като над една трета от сключените бракове у нас се разтрогват. По думите на Михаела Джоргова, психолог и координатор на българския екип на Седмицата на брака, младите хора отлагат сключването на брак, възрастовата граница расте с всяка следваща година и двойките се женят все по-късно. Според психоложката, несигурността, пандемията от Covid-19, инфлацията, а също и войната в Украйна допълнително влияят на решенията за брак.
Пловдив е домакин на ежегодния фестивал за българско документално и анимационно кино "Златен ритон", който ще продължи до 19 декември. Селекцията тази година е обещаваща: над 50 филма се състезават в конкурсната му програма, а извънконкурсното издание..
Ски зоната в Банско вече работи. Официалното откриване на зимния сезон в курорта е на 14 декември, съобщи концесионерът на ски зоната „Юлен“ АД. Благодарение на обилната снежна покривка ски сезонът започва по-рано през тази година, пистите се..
В събота минималните температури в България ще са между минус 4 и 1°, в София се очакват минус 1°. През деня от запад облачността над страната ще се увеличи, а след обяд в западните райони ще завали дъжд. Предимно слънчево ще се задържи времето..
Младши инспектор Мартин Нанчев взе отличието "Полицай на годината". Той е старши полицай на граничния контролно-пропускателен пункт "Царево" на..
Предпразнично с БГ Бен в "България днес" – вестникът на българите във Великобритания ще..
В сряда , 18 декември, минималните температури в България ще са между минус 0 и 5°, в София се очакват 0°. През деня ще преобладава слънчево време,..