На връщане от Косово, където беше на официално посещение вицепрезидентът Илияна Йотова се срещна с представители на македонските българи от Северна Македония. В сградата на българското посолство в Скопие тя и им благодари за куража да отстояват българското си самосъзнание, традиции, език, история. Те заедно положиха цветя пред барелефа на Васил Левски пред сградата на дипломатическата мисия.
"Вие сте съществената част от българската нация. Вие играете жизненоважна роля за разпространението на нашата култура, език и ценности в Македония. Вие имате нашата непоколебима подкрепа", цитира думите и БГНЕС.
Йотова обърна специално внимание и на тежкия инцидент с пребития Християн Пендиков. Тя подчерта, че „властите в София следят внимателно разследването на този случай. Не наличието на български паспорт прави човека, важно е неговото самосъзнание, и всеки с българско самосъзнание ще бъде защитен”, посочи Йотова Присъстващите подкрепиха с възгласи Пендиков и неговото семейство, подчертава местното издание "Вестимакс".
"Нашата обща цел е да свалим градуса на напрежението, да се борим ежедневно с този ужасяващ език на омразата, който се лее в Северна Македония по отношение на България и българския народ, срещу всички опити за дискриминация на българите в в страната. Каквито и да са действията на Северна Македония, каквато и пропаганда да има, ние няма да отстъпим от споразуменията, които имаме. И ако българите не бъдат вписани в конституцията на страната, няма да има и сантиметър напредък в преговорите на Северна Македония за еврочленство. Няма да има междуправителствена конференция, няма да има доклад на Еврокомисията, с които да започнат реалните преговори”, посочи Йотова след среща с българския посланик Ангел Ангелов, предава БТА.Българската общност в Косово е малко позната на обществеността в страната ни днес. Светлина върху историческите процеси, повлияли върху тази българска диаспора дава последното допълнено издание на книгата "Българските общности в Албания и Косово...
Голямата награда в 15-ото издание на международния конкурс за пеене "Любка Рондова", организиран от Изпълнителната агенция за българите в чужбина е присъдена на хор "Родолюбец" от Теоретичен лицей "Христо Ботев" в село Валя Пержей, Молдова...
"Тези училища пишат или възстановяват историята на България. Изключително ценни продукти се родиха през последните години. Това е една база, която вече може да бъде използвана от изследователите в България и в чужбина", споделя д-р Мая Падешка – член..
"Тези училища пишат или възстановяват историята на България. Изключително ценни продукти се родиха през последните години. Това е една база, която вече..
Българската общност в Косово е малко позната на обществеността в страната ни днес. Светлина върху историческите процеси, повлияли върху тази българска..
Голямата награда в 15-ото издание на международния конкурс за пеене "Любка Рондова", организиран от Изпълнителната агенция за българите в чужбина е..