Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Украинци и българи застанаха рамо до рамо срещу руската агресия в Украйна

7
Снимка: БНР - Варна

Българи и украинци, намерили след началото на войната втори дом в България, излязоха на митинги в различни градове в България. Над 100 бежанци от Украйна се събраха пред Спортна зала във Варна, за да отправят апел за мир. С артистична програма те изразиха и благодарността си към България – за гостоприемството и помощта.
 


Митинг се проведе и пред сградата на община 
Бургас. В хотели и в държавни бази в Бургаска област са приютени най-много украински бежанци.



В храма "Свети Димитър" в Пловдив беше отслужен молебен за загиналите украински цивилни граждани и военни. Инициативата е на Почетното консулство на Украйна в града. Присъстваха десетки украинци, които живеят и работят в Пловдив. 



В знак на подкрепа към украинския народ тази вечер сградата на община Стара Загора ще бъде осветена в цветовете на украинското знаме.

Общо 4400 украински бежанци са намерилите препитание у нас чрез бюрата по труда, а други 2000 са намерили работа чрез директен контакт с работодател
. Най-често те са заети в хотелиерството и ресторантьорството. Анкети сред украинските бежанци показват, че 40% от тях нямат намерение да започнат работа, но в същото време възнамеряват да останат в България. "Това, че са основно по курортите, а не в големите градове, не позволява тяхната по-добра интеграция", коментира пред БНР заместник-социалният министър Наталия Ефремова.

Снимки: БНР-Варна, БНР-Бургас, БНР-Пловдив

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Депутатите отхвълиха на първо четене промени, засягащи смяната на пола на деца

Народното събрание отхвърли на първо четене петте проекта за промени в Закона за закрила на детето. Най-спорните предложения в тях се отнасят до смяната на пола на деца под 18 години. Законопроектът на “Има такъв народ” предвижда пълна забрана..

публикувано на 26.09.24 в 15:32

Часът на Радио България по програма "Христо Ботев" - Брой 19

В брой 19 на предаването слушайте: За българите в Кипър и отношението им към българския език и култура - Мария Мавруди, председател на Културната асоциация на българите в Кипър; Защо българите в Албания срещат трудности с употребата на..

публикувано на 26.09.24 в 12:00

Преводачът Свилена Георгиева: Изучаването на чужди езици ни научава да обичаме и ценим нашият български

Културно и езиково многообразие – с това се отличава Европейският съюз, а езиците, които се говорят в общността са важна част от културното наследство на Европа. В ЕС има 24 официални езика и всеки път, когато към ЕС се присъединяват държави..

публикувано на 26.09.24 в 11:40