Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Войната в Украйна

Руските въздушни удари са поразили 8 украински енергийни цели

Снимка: REUTERS

Руските ракетни атаки срещу цялата територия на Украйна на 9 март са най-големите от началото на 2023 г. и доведоха до цивилни жертви, спиране на ток, вода и отопление в населените места. Най-тежка е обстановката в Харковска и Житомирска област, заяви президентът Володимир Зеленски. Сериозна е ситуацията и в Одеса, Днепропетровска и Запорожка области и в Киев.

САЩ осъдиха нападенията, а европейски страни призоваха на Украйна да бъдат осигурени бойните самолети, за самоотбрана. От изстреляните 95 ракети, 7 от които свръхзвуковите „Кинжал“, Украйна е свалила 34 ракети. Русия е поразила 8 украински енергийни обекта. Според базираният в САЩ Институт за изследване на войната – ISW целите на въздушния терор са единствено пропагандни. Ракетните удари няма да подронят украинската воля за съпротива и няма да подобрят руските позиции на фронта, твърдят от ISW.

Следващите 6 месеца на бойното поле са критични за конфликта в Украйна, каза директорът на ЦРУ Уилям Бърнс на изслушване пред ресорната комисия в Конгреса на САЩ. Руската армия ще успее да постигне тактически успехи, но според американското разузнаване те няма да бъдат значителни, цитира думите на БърнсAFP.

Германският канцлер Олаф Шолц заяви, че според него руският президент Владимир Путин няма намерение да преговаря за слагане край на войната в Украйна, предаде REUTERS. Канцлерът подчерта, че Украйна сама трябва да реши при какви условия е готова да приеме мир.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България днес - 13 май 2025 г.

В "България днес" на 13 май слушайте: 01:55 - Актуална информация от България и света 10:18 - Прогноза за времето у нас и по света 15:40 - Какво "казва" президентът с предложението си за референдум за въвеждане на еврото у нас?..

публикувано на 13.05.25 в 19:00

Президентът: Мнозинството крачи към еврозоната, но отдалечава България от Европа

В страха си от гласа на българските граждани при провеждане на референдум за готовността на България да въведе еврото през 2026 г., днес новото мнозинство в парламента погази Конституцията и законите, употребявайки председателя на Народното събрание...

публикувано на 13.05.25 в 17:55

Етнографската изложба "Потопеното наследство" повдига сериозни екологични въпроси

В началото на 60-те години на м.в. се приема, че състоянието на водните запаси на страната ни е недостатъчно за нуждите на земеделието, затова започва мащабно строителство на язовири в цялата страна. Така в периода 1950-1985 г. биват построени 216..

публикувано на 13.05.25 в 13:45