Руските ракетни атаки срещу цялата територия на Украйна на 9 март са най-големите от началото на 2023 г. и доведоха до цивилни жертви, спиране на ток, вода и отопление в населените места. Най-тежка е обстановката в Харковска и Житомирска област, заяви президентът Володимир Зеленски. Сериозна е ситуацията и в Одеса, Днепропетровска и Запорожка области и в Киев.
САЩ осъдиха нападенията, а европейски страни призоваха на Украйна да бъдат осигурени бойните самолети, за самоотбрана. От изстреляните 95 ракети, 7 от които свръхзвуковите „Кинжал“, Украйна е свалила 34 ракети. Русия е поразила 8 украински енергийни обекта. Според базираният в САЩ Институт за изследване на войната – ISW целите на въздушния терор са единствено пропагандни. Ракетните удари няма да подронят украинската воля за съпротива и няма да подобрят руските позиции на фронта, твърдят от ISW.
Следващите 6 месеца на бойното поле са критични за конфликта в Украйна, каза директорът на ЦРУ Уилям Бърнс на изслушване пред ресорната комисия в Конгреса на САЩ. Руската армия ще успее да постигне тактически успехи, но според американското разузнаване те няма да бъдат значителни, цитира думите на БърнсAFP.
Германският канцлер Олаф Шолц заяви, че според него руският президент Владимир Путин няма намерение да преговаря за слагане край на войната в Украйна, предаде REUTERS. Канцлерът подчерта, че Украйна сама трябва да реши при какви условия е готова да приеме мир.
Вицепремиерът и външен министър Мария Габриел ще ръководи българската правителствена делегация на втората сесия на Стратегическия диалог между Република България и САЩ, която ще се състои днес във Вашингтон. В делегацията са включени министрите на..
Парламентарна делегация, водена от председателя на Националното събрание на Социалистическа република Виетнам Въонг Дин Хуе, днес ще посети страната ни. Визитата е по покана на председателя на Народното събрание Росен Желязков. Той ще посрещне..
Вицепрезидентът Илияна Йотова препоръча да не се преувеличават резултатите от местните избори за съдбата на правителството, тъй като Конституцията повелява разделение на властите. “ Нека да оставим хората да преценят най-добре и да изберат своите..
Парламентарната група на ПП-ДБ внесе в деловодството на Народното събрание законопроекти за реформи в службите за сигурност. По този повод..
Осигуряването на бърза и ефективна свързаност между Азия и Европа през българските пристанища е сред приоритетите на правителството. Това заяви..